Švédský stát je v krizi, říká favorit voleb

Politická opozice před volbami kritizuje ztrátu důvěry ve stát jako důsledek neúspěšné integrační politiky.

Noviny Financial Times přinesly rozhovor se švédským politikem Ulfem Kristerssonem, který říká, že vlna kriminality je stejný problém jako finanční krize 90. let

Ulf Kristersson vede pravostředovou stranu „Umírněných“ a je favoritem nadcházejících voleb, píší Financial Times. Kristersson pro FT uvedl, že Švédové ztratili důvěru ve stát po dvaceti letech velmi neúspěšné integrační politiky.

Kristersson se domnívá, že se jedná o politickou krizi, o to, zda je politika schopná vůbec řešit problémy. Švédsko je považováno za šťastnou a úspěšnou zemi, ale bylo otřeseno řadou útoků – častou střelbou v ulicích, zapalováním aut a dalšími výbuchy násilí na předměstích Stockholmu či Malmö tam, kde je silná imigrační populace, píší FT.

Vlna násilí změnila politickou agendu, ekonomická témata nemají prioritu, naopak hlavní jsou imigrace, zákon a pořádek. Větší popularitě se také těší pravicoví Švédští demokraté, kteří jsou dokonce v některých průzkumech před Umírněnými, což by následně Kristerssonovi komplikovalo povolební vyjednávání, uvádějí FT.

Se Švédskými demokraty zatím odmítly spolupracovat strany středolevé i středopravé.

Kristersson říká, že současná krize je stejně závažná jako finanční krize v 90. letech, kde bylo dokonce zachraňováno množství bank. Ale tentokráte nejde o peníze, jde o důvěru v politiku a politiky, která je podle Kristerssona ohrožena ještě víc než právě v 90. letech.

Jeho strana navrhuje masivní navýšení policistů a také odstranění mírných trestů pro mladistvé, či delší tresty pro vůdce gangů. Je prý potřeba jednat razantněji, jinak jsou ohroženy základní hodnoty švédské společnosti. Zapalování aut už ani není vnímáno jako něco extrémního. Neschopnost státu se prý netýká jen věcí zákona a pořádku, ale například také bydlení.

Politici také podle Kristerssona nemají toto vyčítat voličům a obviňovat je. Momentálně ovšem se spíše ukazuje, že politika neumí dělat to, co by dělat měla.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.