USA a Čína zavádí další cla. Jejich rozhovory zkrachovaly

AP. Spojené státy a Čína zavedly další cla v řádech miliard dolarů na vzájemné zboží, a to na automobily, průmyslové stroje a další zboží v rámci čtvrteční eskalace bitvy o čínskou technologickou politiku. Společnosti se obávají, že tento vývoj zpomalí světovou ekonomiku.

Zvýšení dalších cel bylo oznámeno po setkání vyjednávací skupiny ve Washingtonu, která zde po dvouměsíční pauze jednala. Výsledky jednání byly ale nulové a pokrok nepřinesly. Jejich hlavním tématem byla otázka čínského kradení technologii.

Cla v hodnotě 25 % se týkají zboží v hodnotě 16 miliard dolarů na každé straně sporu. Zahrnují automobily i zbytky kovů z USA a v Číně vyrobené průmyslové stroje a elektronické komponenty. V předešlé vlně zavedl Donald Trump 25 % cla na dovozového zboží z Číny v hodnotě 34 miliard dolarů. Peking reagoval stejně na americké dovozy do Číny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.