Nový mexický prezident může být překážkou pro dohodu NAFTA

Mezi odcházející vládou a nedávno zvoleným prezidentem Mexika panují neshody ohledně energetiky, které se dotýkají také dohody NAFTA.

V Mexiku se pomalu loučí stará vláda a připravuje se nová, spojená s nedávno zvoleným prezidentem Andrésem Manuelem Lópezem Obradorem. Mezi končící a připravovanou administrativou panují rozdílné názory na energetiku, především v souvislosti s dohodou NAFTA, napsal ve středu list Wall Street Journal (vydání 22/08/2018).

Zvolený prezident Obrador si nepřeje, aby v nové dohodě byla kapitola o investicích do energetiky. Jenže zrovna na tom se týmy tří zemí NAFTA již shodly. V původní dohodě z roku 1994 energetika nebyla, protože v té době mělo Mexiko státní ropný monopol a jeho ústava v sektoru zakazovala soukromé investice.

Jenže v roce 2013 vláda nyní končícího prezidenta Enrique Peña Niety změnila ústavu a umožnila investice, i zahraniční, do tohoto sektoru. Obrador byl už tehdy proti změnám. Od té doby ovšem asi tucet zahraničních firem, včetně velkých amerických, získal právo těžit v Mexiku ropu a plyn.

Budoucí vláda oznámila, že změny nebude revidovat, ale není jasné, jestli bude v této politice pokračovat. Vyjednavači za Mexiko a USA se proto setkávají ve Washingtonu, aby dohodu uzavřeli co nejdříve, aby ji mexičtí zákonodárci stihli schválit před tím, než se v prosinci k moci dostane Obrador.

Vyjednavači chtějí vyřešit sporné body ještě předtím, než se k nim přidá Kanada.

Obradorův tým není formální součástí vyjednávacího týmu za Mexiko, ale současní zástupci s Obradorovými poradci konzultují.

Vyjednavači, kteří chtějí zahrnout do nové NAFTA kapitolu o energetice, tvrdí, že povede k energetické integraci všech tří zemí. Nemluvě o tom, že Trumpova administrativa by mohla vyhlásit velké vítězství a snadno tak „prodat“ dohodu NAFTA Kongresu.

Američtí zákonodárci měli výhrady k jiné agendě, například ke zrušení arbitráží amerických firem, které investují v Mexiku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.