V Malajsii se ztratil radioaktivní materiál

Úřady se obávají, že se dostane do rukou teroristů, kteří by ho mohli použít na výrobu jaderné zbraně.

V Malajsii zmizel smrtelně nebezpečný radioaktivní materiál. Jsou obavy, že by mohl být využit teroristy pro výrobu bomby. Iridium, látka využívaná v průmyslové radiologii, se ztratilo během převozu, informuje středeční vydání novin The Independent (vydání 21/08/2018).

Podle malajsijských médií byli dva řidiči dodávky zatčeni, následně však propuštěni pro nedostatek důkazů. Není také jasné, kolik iridia bylo ve zmizelém asi 23 kg těžkém zařízení. Nukleární agentura při OSN varovala, že ztráta nebo krádež radioaktivního materiálu by mohla značit, že se dostal do rukou bojovníků, kteří se z něj pokusí vyrobit jadernou zbraň.

Takový typ zbraně by mohl kombinovat radioaktivní materiál s konvenčními explozivy, což by znamenalo kontaminaci široké oblasti. Letos v červnu přitom malajsijský ministr obrany Mohamad Sabu řekl, že považuje terorismus za hlavní bezpečnostní riziko pro Malajsii.

Radioaktivní látka zmizela 10. srpna na cestě mezi hlavním městem Kuala Lumpur a Sarembadem, vzdáleným asi 59 km od hlavního města.

Případ je nyní vyšetřován, oba řidiči, kteří přístroj přepravovali, tvrdí, že přístroj z auta vypadl a že se ho, jakmile věc zjistili, vydali hned hledat. Kromě obav z toho, že se dostane do nepravých rukou, je tu také obava, že by se někdo mohl z neznalosti pokusit přístroj rozložit na kovové součástky a zpeněžit je. Vystavil by se tak extenzivnímu radioaktivnímu ozáření.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.