Z Německa zazněla výzva k vytvoření finančního systému, kterému by nedominovaly USA

Evropa by neměla dovolit Spojeným státům, aby fungovaly na její úkor, zaznělo z Berlína.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval k vytvoření nového platebního systému, který by nebyl závislý na USA a mohl by pro EU zajistit nezávislost finančních operací, tedy také možnost zachránit jadernou dohodu s Íránem.

Maas pro německý Handelsblatt uvedl, že Evropa by neměla dovolit USA, aby fungovaly na evropský úkor. Je proto potřeba podpořit evropskou autonomii posílením platebních kanálů, založením Evropského měnového fondu a vytvořením nezávislého Swift systému.

Maas uvedl, že pro Evropu je životně důležité držet se íránské dohody. Existence dohody je lepší než explozivní krize, která jinak ohrožuje Blízký východ, uvedl. A jeho poselství, uvádí článek na webu Tylera Durdena Zerohedge, bylo jasné, Evropa už nechce být vazalem amerických globálních plateb, bude se snažit o vlastní síť.

Swift je globální platební síť se sídlem v Belgii, umožňuje finančním institucím posílat a dostávat informace o finančních transakcích. Tvrdí se, že jde o politicky neutrální a nezávislý systém, přesto byl v minulosti užíván k vymáhání amerických sankcí, a to zejména vůči Íránu. Existuje dokonce příklad, kdy Američané zabrali peníze převáděné od dánského obchodníka do německé banky za kubánské doutníky – transakce byla v dolarech a Washington ji zablokoval.

Maasova výzva (od které se ovšem Merkelová víceméně distancovala, pozn. redakce) je zatím nejsilnějším voláním po autonomii EU vůči USA v oblasti finančnictví.

Článek německého ministra zahraničí upozorňuje na dilema, kterému čelí evropští politici snažící se udržet íránskou dohodu při životě, zatímco Trump jim, resp. všem firmám, které by s Íránem dále obchodovaly, hrozí sankcemi.

Maas také vyzval k budování vyrovnaného vztahu s USA. Evropa musí být podle Maase protiváhou tam, kde USA překročily červené linie.

EU slíbila, že ochrání evropské firmy před sankcemi USA, ale nedokázala přesvědčit ty, které se obávají ztráty přístupu na americký trh, proti němuž ten íránský nabízí mnohem skrovnější možnosti.

USA odmítly evropskou prosbu o výjimku pro klíčová odvětví. Výjimky pro finance, energetiku a zdravotnictví tedy nebudou.

Swift ovšem také hraje důležitou roli. Pokud nedostane výjimku, bude po něm požadováno, aby odříznul íránské banky ze sítě do začátku listopadu – pokud to neudělá, bude čelit sankcím jak proti členům své správní rady, tak proti finančním institucím. To by mohlo znamenat zmražení aktiv, zákazy cestování pro jednotlivce a omezení bank v obchodu s USA.

Maasova výzva ukazuje na nejhorší vztahy mezi Německem a USA za celá desetiletí. Trump kritizuje Německo kvůli velkému obchodnímu přebytku, nízkým výdajům na zbrojení a podpoře Nord Stream 2.

Berlín naopak nesouhlasí s tím, že Trump stáhnul USA z íránské jaderné dohody, z pařížské klimatické dohody, uvalil cla na ocel a hliník z EU a zpochybňuje závazek USA vůči NATO.

Zdá se, uzavírá optimisticky Durden, že Evropa toho má dost, a že udeří na Trumpa tam, kde to opravdu bolí: tam, kde jsou peníze.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.