Moskva a Konstantinopol budou jednat o statusu pravoslavné církve na Ukrajině

Patriarcha Kirill pojede na vlastní žádost jednat do Konstantinopole o samostatnosti ukrajinské pravoslavné církve.

Poslední srpnový den se patriarcha Kirill, představitel Ruské pravoslavné církve, chystá na návštěvu Istanbulu, kde bude jednat s konstantinopolským ekumenickým patriarchou Bartolomějem, píše Nězavisimaja gazeta. Podle informací z konstantinopolského patriarchátu se setkání bude konat na základě žádosti Moskvy.

Mezi oběma stranami existují neshody ohledně hierarchických otázek, takzvaného prvenství cti, které si nárokují obě církve. Například synod na Krétě v roce 2016 Ruská pravoslavná církev bojkotovala, protože nesouhlasila se zasedacím pořádkem, který dával ekumenickému patriarchovi místo v čele stolu. Je to ale spor, který se táhne už od dob Ruské říše.

Tématem jednání v Istanbulu má být status Ukrajinské pravoslavné církve, která požaduje samostatnost (autokefalii). Patriarcha Bartoloměj přislíbil ukrajinské politické elitě v souvislosti s 1030 lety od pokřestění Rusi Ukrajině udělit brzy status autokefální církve. Sám se ale oslav neúčastnil a nyní čeká s čím k němu dorazí ruský patriarcha Kirill.

Na Ukrajině každá ze stran sporu – tedy zastánci autokefalie a zastánci jednoty s Moskvou – očekávají příznivý výsledek právě pro ně. Z Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu (církev je spojena s Moskvou) spoléhají na to, že vztahy mezi Moskvou a Konstantinopolem jsou sice napjaté, ale že zvítězí snaha o to zabránit rozkolu, který by autokefalie znamenala.

Naopak v Ukrajinské pravoslavné církvi (neuznaného) Kyjevského patriarchátu očekávají, že rozhodnutí o jejich autokefalii padne v září. Zastánci autokefalie a ukrajinští nacionalisté hovoří o tom, že Moskva se nyní bude snažit na Bartoloměje tlačit a bude požadovat k rozhodnutí o autokefalii souhlas synodu pravoslavných církví.

Bez ohledu na tato obvinění se nedá vyloučit, že Ruská pravoslavná církev bude za uchování Ukrajinské pravoslavné církve ve svém orbitu muset zaplatit Konstantinopoli konkrétní cenu. I když jenom cenu symbolickou (článek míní zřejmě spor o prvenství cti mezi oběma patriarcháty-pozn.red.). Nicméně v církevním světě jsou symboly stále důležité.

K tématu jsme také psali zde.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30685855

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.