Vydírá Itálie EU?

Italská strana odmítá vylodění asi 150 lidí na záchranné lodi Diciotti, a to do té doby, než se země EU nedohodnou na jejich rozdělení.

Případ lodi „Diciotti“ znamená i italský tlak na EU. Mají se setkat zástupci zemí EU, aby se poradili o rozdělení uprchlíků na lod, píše korespondentka ARD Tagesschau v Bruselu Karin Benschová. 

Na lodi “Diciotti”, která je lodí italské pobřežní hlídky, je stále asi 150 lidí. Vylodit se nesmějí. Zakázal to italský ministr vnitra Matteo Salvini. Podle článku si bere uprchlíky jako politické rukojmí, aby donutil jiné země EU uprchlíky přijmout.

Děti a mladiství mohli z lodě odejít. V tomto případě ovšem zasáhlo italské státní zastupitelství. Salvini při svém vystoupení, které vysílá přes sociální síť Facebook řekl, že děti mohou jít z paluby, protože Itálie je velkorysá země. Ale muži, kterým je 20, 30, 40 let, jsou silní a zdraví a chodí do fitka a Salvini říká „a dost, stačilo“.

Itálie hrozí EU tím, že přestane platit do rozpočtu, pokud nedojde k rychlé shodě o rozdělení uprchlíků z lodi „Diciotti.“

Pokud nedojde k rozdělení migrantů, pak, jak uvedl vicepremiér Luigi di Maio, pak nebude Itálie ochotna platit 20 mld. eur do kasy EU.

Italská vláda blokuje lodě nejen soukromých záchranných organizací, ale také lodě státní pobřežní hlídky. Kritici této politiky v Bruselu hovoří o vydírání. U stolu se tak sejdou zástupci z dvanácti zemí, kromě Německa, také Rakousko, Nizozemsko, Itálie, Španělsko, Řecko a Francie, jak informuje Benschová dále.

Cílem je diskutovat o společném evropském postupu i tom, jak se některé země podílejí na přijímání uprchlíků, zaznělo z Evropské komise.

Jenže na setkání nebude ani půlka zemí EU, takže těžko se mohou připravit nějaká rozhodnutí. U stolu budou sedět země, které mají „faktor přitažlivosti“, tedy země, do kterých se uprchlíci chtějí dostat, jako je Německo a Nizozemsko.

Není jasné, co z jednání vzejde. Možná to bude i nějaké jednorázové řešení pro uprchlíky na lodi „Diciotti.“

Tím by se sice případ lodi „Diciotti“ vyřešil, ale stále je tu otázka, co bude dál se záchrannými loděmi. Drama lodi „Diciotti“ i dalších v uplynulých týdnech ukazuje, že evropská azylová politika je zcela zablokovaná.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.