Trump přiznal, že denuklearizace Severní Koreje nepokročila

Zrušení cesty ministra zahraničí Mike Pompea do Severní Koreje signalizuje, že rozhovory jsou na mrtvém bodě.

Americký prezident náhle zrušil cestu ministra zahraničí Mika Pompoea do Severní Koreje. Trump tak poprvé přiznal, že pokusy o denuklearizaci Severní Koreje nepřinášejí pokrok.

Trump částečně obvinil také Čínu z toho, že jednání o denuklearizaci nikam nevedou a naznačil, že by rozhovory s Pchjongjangem o denuklearizaci mohly pokračovat až poté, co Washington vyřeší spory s Čínou ohledně obchodu.

Podle agentury Reuters se jedná o dramatickou změnu Trumpova tónu vůči Severní Koreji s ohledem na  červnový summit s Kim Čong-unem v Singapuru. I tak ale Trump nechal pootevřené dveře pro další summit s Kimem, se kterým má dle vlastních slov „skvělou chemii“. Severokorejská mise v USA odmítla poslední vývoj komentovat.

Vyjednávání mezi USA a Severní Koreou se ocitlo na mrtvém bodě hned po červnovém summitu. Pompeo na Severní Koreu tlačil, aby začala s denuklearizací, ale Pchjongjang od USA požaduje napřed ústupky.

Trumpova slova byla zveřejněna jen den před cestou ministra zahraničí Pompea do Severní Koreje. Měl ho také doprovázet nový envoj Stephen Biegun, dříve manažer v automobilovém průmyslu. Někteří bezpečnostní odborníci v USA považovali plánovanou cestu Pompea za unáhlenou právě s ohledem na malý pokrok.

Trump dal ale najevo, že stále počítá s tím, že by se s Kim Čong-unem znova sešel. Trump ale také kritizoval Čínu, když na Twitteru napsal, že tvrdá politika USA vůči Číně v obchodních věcech, vede k tomu, že Čína USA nepomáhá s procesem denuklearizace.

Čínská strana v sobotu Trumpova slova komentovala s tím, že jsou „nezodpovědná“ a že Čína má „vážné obavy“ . Čína prý bude i nadále hrát pozitivní roli v denuklearizace Korejského poloostrova.

Ještě v pondělí Trump v rozhovoru pro Reuters řekl, že si myslí, že Kim dělá konkrétní kroky k denuklearizaci a že jejich další setkání je pravděpodobné. Za svojí poslední taktiku byl Trump kritizován: nejde zrušit schůzku a přitom říkat, že se bude s Kimem scházet a že Čína věci maří, říká k tomu Kelly Magsamenová, bývalá americká diplomatka. Podle ní to podkopává Trumpovu vyjednávací výhodu vůči Kimovi.

Zrušení cesty následovalo jen dva dny po americko-čínských obchodních rozhovorech ve Washingtonu, které skončily bez dalšího pokroku a jen prohloubily obchodní válku mezi oběma zeměmi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.