V australském dramatu má hlavní roli Čína

Důležitější než odchod dalšího australského premiéra bude rozhodnutí o poskytovateli služeb 5G a zákaz čínské firmě Huawei.

Trhy zajímá víc postoj Pekingu než vnitřní politický vývoj, napsaly noviny Wall Street Journal (vydání 25/08/2018)

Austrálie je země klokanů, koal a ničených premiérů. Scott Morrison se ujme úřadu, který patří k prokletým. Nahradí Malcolma Turnbulla, který padl za oběť vzpouře ve vlastní pravicové liberální straně. Je to už pošesté, kdy Austrálie změnila premiéra – za deset let.

Vypadá to jako drama, ale finanční trhy nepanikaří. Australský dolar se vůči americkému dolaru dobře drží. Burza v Sydney je také pevná jako skála. Klidná reakce vyjadřuje to, že australská ekonomika „jede“ bez ohledu na politiku.

Mladí Australané nikdy neměli premiéra, který by v úřadu odsloužil plné funkční období.

Důležitější zpráva od klokanů, než odstoupení premiéra, bude vládní rozhodnutí. A sice zákaz pro čínskou firmu Huawei Technologies, která nesmí rozvíjet svou síť další generace 5G. Tím se Austrálie přiřadila k USA v kategorii nepřátelství vůči čínským technologickými investicím.

Jenže Austrálie je více než kdokoliv jiný v západním světě ekonomicky propojen s Čínou, ba jí přímo zavázán, protože Čína je největším odběratelem australských komodit.

Právě čínští kupci pomáhali podporovat nárůst cen australských nemovitostí po globální finanční krizi. Australané už dlouho řeší dilema, jak moc být otevření vůči Pekingu.

Australský rekordní nepřerušovaný růst čelí nyní překážkám. Například u dluhu domácností, který se dostal na 190 % příjmů.

Zbavit se hlavního zdroje zahraničních investic v takové době je riskantní politika. Pan Morrison bude ve funkci potřebovat hodně štěstí.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.