V Rusku se ptají, kam zmizel premiér Medveděv?

Ruský premiér na veřejnosti chybí už dva týdny kvůli neurčitému „sportovnímu úrazu“. V Rusku se spekuluje proč.

Premiér Dmitrij Medveděv není ani na dovolené, ani na nemocenské, zjistily noviny Gazeta.ru poté, co se na veřejnosti objevila informace, že premiér si léčí „sportovní úraz“.

Do práce by se měl ruský premiér vrátit během tohoto týdne, ale kdy konkrétně by to mělo být, zůstává nejasné. Na pondělí jsou obvykle plánovány setkání s vicepremiéry vlády, ale stránky Bílého domu (sídlo ruské vlády – pozn. red.) k tomu nyní mlčí.

Tisková služba ruské vlády 22. srpna oznámila na dotazy médií, že premiér v práci chybí, protože si léčí sportovní úraz. Další informace úřad ale neposkytl, jen konstatoval, že: „Úraz, který se stal při sportu, neumožňuje premiérovi, aby se účastnil veřejných událostí.“

O dovolené premiéra nepadlo ani slovo, i když v minulosti se o dovolené Medveděva informace poskytovaly. Nezdá se ani, že by vicepremiér Anton Siluanov premiéra v době dovolené (či nemoci) zastupoval.  Podle oficiálních informací se zdá, že premiér poslední dva týdny pracuje v režimu „práce s dokumenty“. Například v sobotu Dmitrij Medveděv poslal blahopřejný telegram kolektivu Tverského závodu na stavbu lokomotiv, který slaví 120 let existence.  Medveděv také podepsal několik dokumentů – plán na rozvoj konkurence v oblasti ekonomiky, nařízení dávat 50 % vylovených krabů do elektronických aukcí a další dokumenty podobného typu. Vedle toho získal spolu s Vladimirem Putinem nejvyšší vyznamenání Jižní Osetie. Poslední zasedání vlády připadlo na 3. srpna a naposledy byl Medveděv na veřejnosti 9. a 10. srpna při návštěvě Kamčatky. Při této návštěvě premiér přirovnal chystanou penzijní reformu za „hořkou pilulku“, kterou ale člověk musí spolknout, protože bez ní to může “být mnohem horší“.

Také v roce 2017 Medveděv zmizel z veřejnosti a prezident Putin to pak komentoval slovy, že premiéra „neuchránili“ – ukázalo se, že premiér trpěl chřipkou. Nyní se ke „zmizení“ vyjádřil i mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov, který sdělil, že Putin a Medveděv jsou v pravidelném kontaktu.

Ovšem nepřítomnost premiéra už vedla k řadě „konspirací“ a spekulací o Medveděvově odvolání z úřadu premiéra. Podle spekulací by ho měla v úřadu nahradit současná guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová. Tyto spekulace navíc podpořila také zpráva o tom, že dlouholetá mluvčí Medveděva Natalja Timakovová ve funkcí končí a přejde pracovat do Vněšekonombanky.

Nicméně spekulace o tom, že Medveděv může být odvolán, se v Rusku stále opakují a nikdy k tomu nedošlo. Naposledy se vážně mluvilo například o tom, že se Medveděv nestane premiérem pro čtvrté prezidentské období Vladimíra Putina.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Oficiální stránky prezidenta Ruské federace (www.kremlin.ru)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.