Do Británie migrovalo méně občanů z EU

Více občanů východních členských států EU z Británie za poslední rok odešlo. Migrace ze zemí mimo EU byla rekordní.

Do Velké Británie migrovalo mezi březnem 2017 a březnem 2018 méně lidí z EU a více lidí z východní Evropy zemi opustilo, potvrdil Úřad pro státní statistiku. Čísla ukazují na to, že v Británii zůstalo na 87 tisíc občanů EU, zatímco před rokem se jednalo o 123 tisíc lidí. Jde o nejnižší čistou migraci do Británie od prosince 2012.

Na britských ostrovech také pobývá méně občanů osmi členských států z východní Evropy, které do EU vstoupily v roce 2004.

Podle představitelky britské Obchodní komory Jane Grattonové ale tato čísla nepředstavují důvod k oslavě, protože podnikatelé čelí rekordnímu nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Počet lidí, kteří přicházejí do Británie, se snížil po referendu o odchodu z EU, ve kterém 52 % Britů podpořilo možnost „odejít z Unie“.

Nicméně počet občanů ze zemí mimo EU byl ve stejném období rekordně vysoký a činil 235 tisíc lidí. Celkem do Británie přišlo asi 271 tisíc lidí, takže celková migrace si zachovává pozitivní trend, a to navzdory těm, co odešli.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.