EU a Rusko mají díky agresivitě USA důvody pro přátelství

Trumpova politika vede ke sbližování Ruska a Evropské unie, jak ukazuje schůzka mezi Merkelovou a Putinem.

Evropská unie a Rusko mají nové důvody k tomu být přátelé, píše se v článku Ilji Archipova a Arne Delfse pro Bloomberg Business (vydání 27/08/2018). Důvody jim dává agresivita Washingtonu.

Na cestě do Berlína se ruský prezident Putin zúčastnil svatby rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové. Pro ruská média záběry ze svatby stačily, aby ukázala na to, že Putin už není v Evropě nevítaný. Německá média se pak snažila zmenšit význam setkání Putina s kancléřkou Angelou Merkelovou, ale symbolika se nedala potlačit. Ruský prezident jednal z očí do očí se svojí největší evropskou oponentkou od událostí v roce 2014. Jestli se teď nejednalo o přelom, tak šlo aspoň o tání ledu.

S Trumpovou politikou ve světě nachází Putin vřelejší přijetí od evropských lídrů. Trumpova rozhodnutí ohledně dohody s Íránem, zavedení cel a sankcí přivádí EU a Rusko k sobě, obě strany mají najednou společné problémy. Trump přispěl také tím, jak vyhrožoval, že na plynovod Severní proud 2 zavede sankce, ale plynovod má silnou podporu Merkelové i Putina.

Nejde ale jenom o Trumpa. Také vlády v Itálii a v Rakousku volají po zlepšení vztahů s Ruskem. Francouzský prezident Macron v květnu na Petrohradském ekonomickém fóru hovořil o „silném partnerství“, které by pomohlo „ukotvit Rusko v Evropě“. Evropané odmítli přitvrdit s ekonomickými sankcemi, i když na ně USA tlačily. Ministr zahraničí Británie sice volal po nových restrikcích v souvislosti s případy otrav, ale evropští politici zůstávají opatrní.

S tím, jak USA postupně vyhazují do koše všechno – počínaje bezpečnostní a konče obchodem, uvolnění vztahu s Ruskem je prioritou. Helsinský summit Trumpa a Putina hned potom, co americký prezident zaútočil na Německo a Merkelovou, ukazuje jasně, proč musí Merkelová kultivovat vztahy k ruskému lídrovi, říká k tomu Josef Janning z Evropské rady pro zahraniční věci.

Merkelová se snažila krotit očekávání, schůzku označila za pracovní jednání, které obvykle nemá konkrétní výsledky a také se vyhnula oficiální tiskové konferenci. Putin při závěrečných poznámkách pro tisk (bez otázek a odpovědí) mluvil o rekonstrukci Sýrie, pro kterou hledá finance s tím, že naznačil, že 3 miliony uprchlíků ze Sýrie jsou potenciálním břemenem pro EU. Pro Merkelovou, která doma právě díky uprchlické krizi oslabila, to znělo zlověstně.

Před červencovou dovolenou učinila ale kancléřka další krok ve vztahu k Rusku. Sešla se na jednání s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a šéfem ruského generálního štábu Valeriem Gerasimovem. Gerasimov je na sankčním seznamu a na cestu do Německa potřeboval zvláštní povolení. Lavrov a Gerasimov potom sdělili, že na jednání se hovořilo o návratu syrských uprchlíků. To ale německá strana nepotvrdila.

To, že Trump mluvil o sankcích proti plynovodu Severní proud 2, také ťalo do živého. USA dlouho tento projekt kritizují a odmítají s tím, že zvýší postavení Ruska jako dodavatele zemního plynu v Evropě. A podle Putina je postoj Merkelové, která vidí v plynovodu hlavně ekonomické výhody, ukázkou snah o evropskou nezávislost.

Jak ale článek píše, pro Putina jsou důležitější vztahy s USA, i když lepší vztahy s EU vítá. Navzdory dalším sankcím, které poslaly rubl na dvojleté minimum, Putin doufá, že Trump nakonec bude schopen prosadit zlepšení vztahů s Ruskem. V Rusku jsou přesvědčení, že Trump má o zlepšení skutečný zájem a že k tomu dojde, když dostane okno příležitosti ve Washingtonu. Jenže společnost Microsoft Corp. oznámila, že zajistila hackerské weby, které byly spojeny s ruskou armádou a které napodobovaly americké konzervativní think tanky. USA také zavedly sankce na šest ruských lodí za to, že narušovaly sankce proti Severní Koreji. Okno příležitosti se pro Trumpa zužuje, píše článek. Americký senátní výbor pro bankovnictví a zahraniční věci vyjádřili frustraci z toho, že Trumpova administrativa není dost tvrdá k Rusku. Senátor John Kennedy za republikány dokonce žádal od ministerstva financí odpověď na to, jak je možné „dostat Rusko na kolena“. S takovým druhem vyjadřování se dá těžko nějaké zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem představit.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Oficiální stránky prezidenta Ruské federace (http://www.kremlin.ru/events/president/news/58328/photos/55037)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.