Macron: Evropa se musí spolehnout v bezpečnosti na sebe, ne na USA

Francouzský prezident také řekl, že je důležité spolupracovat s Tureckem a Ruskem. Evropa je širší než jen EU.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí vyzval k větší evropské bezpečnostní spolupráci, píše POLITICO. Varoval také, že už se nejde spoléhat na USA jako na záruku bezpečnosti Evropy.

„Evropa už nemůže svěřovat svoji bezpečnost jenom Spojeným státům. Je na nás si zaručit vlastní bezpečnost,“ řekl Macron v proslovu k francouzským velvyslancům v Elysejském paláci. Kromě toho prezident na každoročním setkání ambasadorů načrtl svoje plány pro francouzskou zahraniční politiku na následující rok.

Macron řekl, že k jeho cílům patří uchování íránské dohody JCPOA prostřednictvím nových a náročnějších vyjednávání, chce také vytvořit nový environmentální pakt a spolehnout se na Rusko a Turecko při zabezpečení míru v Sýrii.  Macron ale také varoval, že ponechání prezidenta Bašára Asada u moci by bylo „fatální chybou“.

Macron zdůraznil potřebu jednání s Ruskem a Tureckem v řadě otázek. Jak řekl: „Dějiny těchto národů jsou tvořeny spolu s Evropou. Musíme akceptovat, že tu bude širší Evropa – širší než Evropská unie.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.