Odkud se vzala letošní „epidemie“ spalniček?

Ve srovnání s předchozími roky se počet onemocnění spalničkami v Evropě i v USA několikanásobně zvýšil. Proč?

Spalničky by dnes měly být otázkou výběru. V případě, že rodiče jsou zodpovědní a vlády kompetentní, žádné dítě se už nemusí s touto nemocí setkat. Nicméně v Evropě a USA se to neděje, píše článek časopisu Time (vydání 03/09/2018).

Podle informací Světové zdravotnické organizace bylo v Evropě na 40 tisíc případů, z toho 37 úmrtí za první půl rok 2018. Ve srovnání s předchozím rokem je to docela skok: za rok 2017 se jednalo o 23 927 případů a rok před tím jen 5273 případů. Více než polovina letošních případů se týkala Ukrajiny, dále se případy onemocnění spalničkami týkaly rovněž Srbska, Francie, Itálie, Ruska, Gruzie a Řecka, kde se jednalo všude o více než 1000 případů. V případě USA se nejedná o velká čísla – napříč 21 federálními státy jde letos o 107 případů, ale i toto číslo ukazuje na nárůst. Proč?

Před více než polovinou století byla vyvinuta první vakcína proti spalničkám. Přesto se proti této nemoci pořád bojuje. Důvody pro jejich různý výskyt jsou také různé. V USA za to může studie A. Wakefielda, který dnes nemá lékařskou licenci, ale v roce 1998 ve své studii spojil očkování například proti spalničkám se vznikem autismu.  Výsledky studie byly vyvráceny, ale v Británii i v USA vakcinace dětí poklesly a nikdy se nevrátily k původním číslům.

Na Ukrajině jde o něco jiného. Ještě v roce 2008 bylo očkování na 95 % populace, což je číslo tak vysoké, že vede k celkové ochraně populace (i těch bez vakcinace). Jenže v roce 2016 činí číslo očkovaných jenom 31 %, částečně v důsledku společenského neklidu a války. Navíc stát poskytuje očkování jenom pro děti, dospělé vynechává.

V Itálii se situace zhoršila díky anti-establishmentovým gestům populistické vlády. Parlament zrušil povinné očkování pro děti, které jdou do mateřských školek. Mezi lednem a červnem bylo v Itálii přes 2000 případů spalniček.

Světová zdravotnická organizace se snaží situaci řešit ve spolupráci s vládami. Na Ukrajině je pokrok viditelný: dojde k očkování dětí při dosažení určitého věku. Také ohrožené skupiny dospělých budou moci získat vakcíny zdarma.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.