Saská Kamenice je zkouškou pro policii a právní stát

Násilí jako takové je potřeba vždy odsoudit, i když není přesný sled událostí znám vzhledem k rychlosti vytváření obrazu událostí.

Událostem v Saské Kamenici v Sasku se věnují všechna německá média. Přinášíme názor hlavního komentátora Die Welt Torstena Krauela.

Úterý mělo být pro Saskou Kamenici ve znamení výstavy k tématu strategie pro město, měl ukázat potenciál města, ukázat se jako město kultury.

A místo toho to v Saské Kamenici vře, kvůli migraci. Podobně jako ve falckém Kandelu.

Extrémisté jsou na koni, protože mohou ostatním ukázat, že vláda či město sice vždy odsoudí nepokoje, ale ne už útoky nožem. V časech Facebooku a Twitteru není těžké shromáždit hodně lidí, a AfD, Pegida i NPD mezi sebou soutěží, kdo zmobilizuje více lidí.

Pocit, že útoky nožem nejsou odsouzeny, se může rychle objevit. Ale je potřeba násilí jako takové vždy jasně odsoudit, vzhledem k rychlosti vytváření obrazu událostí. A to i tehdy, když přesný sled událostí není znám, píše šéfkomentátor.

V případu nejde o to soutěžit mezi spravedlností právního státu a mezi tou, kterou si občané chtějí „obstarat sami“. Jde o výbuchy nenávistí, o honbu na lidi, která by se mohla zvrhnout v pogromy. Ve větším měřítku to už Německo před téměř sto lety zažilo. Kdo se nechá strhnout hněvem, není německý vlastenec, píše Krauel.

Právní stát a policii v Saské Kamenici čeká zkouška. Platí pro celé Německo. Nemohou existovat zóny násilí, žádná dělitelná bezpečnost neexistuje. Platilo to pro summit G20, platí to pro Kandel i pro Saskou Kamenici.

Když pocit, že se večer nemůžete bezpečně pohybovat, vede k tomu, co se stalo v neděli a v pondělí, pak se i den stává nebezpečným. Když to došlo tak daleko, pak může Saská Kamenice svou rozvojovou strategii hodit do koše.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.