Souhrn dnešních zpráv !A: Turecká měna oslabila, USA nezruší další cvičení v Jižní Koreji a Brazílie nasazuje vojáky

Nejistota kolem sporu mezi Tureckem a USA oslabila tureckou liru. USA se nechystají rušit vojenská cvičení v Jižní Koreji. Brazilský prezident pošle armádu do státu Roraima, kam směřují tisíce Venezuelanů.

Turecká lira znovu oslabila

Reuters. Turecká měna lira ve středu znovu oslabila díky nejasnosti ohledně pokroku ve sporu, který Turecko vede se Spojenými státy.

Lira oslabila jenom mírně, z 6,2625 za dolar na 6,3 lir za dolar, píše Reuters o kurzu měny v úterý a ve středu ráno.

Během letošního roku se lira propadla o 40 % svojí hodnoty k dolaru. Propad je spojován se sporem mezi Tureckem a USA o propuštění amerického pastora, který je v Turecko souzen za obvinění z terorismu.

Toto téma sledujeme viz zde.

USA neplánují zrušit další vojenská cvičení v Jižní Koreji

Reuters. Spojené státy neplánují suspendovat další plánovaná vojenská cvičení na Korejském poloostrově. Řekl to ministr obrany USA Jim Mattis na tiskové konferenci. Podle Mattise žádné rozhodnutí o plánovaných vojenských cvičeních nepadlo a letošní zrušené cvičení bylo projevem dobré vůle, které ovšem není „nekonečné“. Slova ministra obrany USA přicházejí v době, kdy citlivého vyjednávání mezi USA a Severní Koreou ohledně jaderného odzbrojení.

Letošní společné vojenské cvičení armády USA a jihokorejské armády bylo jednostranně zrušeno prezidentem Donaldem Trumpem po singapurském jednání s Kim Čong-unem, lídrem Severní Koreje.  Mattis řekl: „Nemáme tentokrát plány zastavit další vojenská cvičení.“

Brazílie nasazuje vojáky ve státě, kam utíkají Venezuelci

AP. Podle vyjádření brazilského prezidenta Michela Tremera bude ve federálním státě Roraima nasazena armáda k tomu, aby obnovila pořádek. Roraima leží na hranicích s Venezuelou a směřují sem ve velkém počtu venezuelští migranti.

Pode statistik došlo v Roraimě k nárůstu vražd. Brazílie je jako zěmě na světové špičce v počtu vražd. Mezi lednem a červnem dělal v tomto chudém federálním státě podíl vražd na 100 tisíc lidí 27,7. Problémy Roraimy jsou staršího data. V uplynulých třech letech tento brazilský federální stát představoval bitevní pole mezi kriminálními organizacemi. Ty tu bojují o vliv a o území. V poslední době se oblast stala místem, kam přicházejí tisíce migrantů z Venezuely, což je dalším tlakem na státní instituce a co také přispívá k pocitům nestability.

Temer oznámil vyslání vojáků v televizním vystoupení, které bude trvat do 12. září. Jejich pobyt zde může být prodloužen. Počet vojáků, kteří tu budou působit, nebyl uveden.

Toto téma sledujeme například zdezde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.