Velký německý přebytek vede k úvahám o snížení daní

Přebytek činí 48,1 miliard euro, takže se v německé politice začalo mluvit o snížení daní a zvýšení veřejných výdajů.

Německo v první polovině tohoto roku dosáhlo rekordního přebytku rozpočtu, což okamžitě vyvolalo výzvy ke snížení daní a vyšším veřejným výdajům. Napsaly to noviny Financial Times (vydání 25/08/2018).

Federální statistika ukázala, že Německo mělo přebytek 48,1 mld. euro, což je 2,9 % HDP, největší úroveň od německého znovusjednocení v roce 1990.

Toto číslo je mnohem větší než v minulém roce, kdy přebytek činil 34 mld. eur.

Jenže německé přebytky jsou velmi silně kritizovány ze všech stran. Trump si stěžuje na to, že německá auta zaplavují americký trh a německý obchodní přebytek uvádí jako příklad, jak USA je využíváno mezinárodními partnery.

I francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Berlín, aby přestal fetišizovat rozpočet a přebytky s tím, že obojí je na úkor jiných zemí.

Předseda německého think-tanku DIW uvedl, že Německo by mělo mnohem víc utrácet na digitální infrastrukturu a vytvářet pobídky pro větší investic firem.

Zatímco například daňové příjmy vzrostly o 5,2 %, tak výdaje vzrostly jen velmi málo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.