Irák pod tlakem kvůli americkým sankcím vůči Íránu

V Iráku panují obavy, že americké sankce negativně ovlivní obchodní vztahy s Íránem, který je důležitým partnerem.

Americké sankce vůči Íránu mohou poškodit i Irák. Vláda v Bagdádu je mezi mlýnskými kameny. Musí se rozhodovat mezi dvěma důležitými spojenci, uvádí článek ARD Tagesschau.

Čtvrť Sinek v Bagdádu je tu pro ty, kteří potřebují nějaké náhradní díly do auta. Obchodníci ale dávají najevo své obavy z budoucnosti. Důvod je jasný: americké sankce vůči Íránu.

Hossam Walid se bojí, že uzavření hranic mezi oběma zeměmi nakonec víc poškodí Irák než Írán. Ve svém krámku prodává íránské náhradní díly. Írán je pro Irák důležitá země, dodává potraviny, auta, léky či stavební materiály. Obchodní vazby jsou silné.

Trump jasně uvedl, že „kdo bude dál obchodovat s Íránem, ten nebude moci obchodovat s USA.“ Irácký premiér dal taky najevo, co si myslí – jde podle něj o strategickou chybu, nakonec ale slíbil, že se Irák bude sankcemi řídit. Pro-íránské síly ale protestují. A irácký premiér tančil v kruhu. Prý jen řekl, že se budou držet závazků a nebudou používat k transakcím dolar, ale jinak prý to tak se sankcemi nemyslel a Irák se jich držet nebude. Co z tohoto vzejde, je záhada. Vždyť žádná země nevyváží do Íránu tolik jako Irák. Po válkách Irák skoro nic nevyrábí, i potraviny jdou téměř výlučně z Íránu.

Smějícím se pověstným třetím může být Turecko nebo Čína. Obchodník Walid bude muset přejít na čínské náhradní díly, když už nebude moci dovážet z Íránu. A vznikne černý trh, na kterém budou vydělávat pašeráci. Hranice mezi Irákem a Íránem měří 1500 kilometrů, vede horami a těžko se bude kontrolovat.

Mezinárodně vzato má Irák dva důležité spojence, Írán a USA. Ale Trump nyní Iráčany nutí, aby si mezi oběma vybrali. Jenže podpora Íránu při boji proti Islámskému státu byla rozhodující, podobně ale také americká obnova irácké armády.

Někteří Iráčané si ale myslí, že se Írán vměšuje do irácké politiky až moc, a opatření Trumpa tak vlastně vítají. Írán například jasně podporuje pro-íránské strany při vyjednávání o další vládě.

Ekonomika je na dně, nezaměstnanost vysoká, země je rozžírána korupcí. Zásobování lidí pitnou vodou a elektřinou už roky nefunguje. Tak to vypadá v Iráku. Proto si také premiér Abádí nemůže dovolit přerušit životně zásadní vazbu na Írán. Je potřeba najít cestu, výjimky, diplomatické vyjednávání mezi Irákem a USA, radí mu jeho poradce.

Podle zpráv byla ministerstva vyzvána, aby sestavila seznamy s důležitým zbožím, pro které bude Irák u USA žádat o výjimku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.