Ruská flotila se postaví USA

Jedenáct ruských válečných lodí proplulo Bosporem, neboť napětí mezi USA a Sýrií roste.

Moskva posiluje námořní přítomnost ve Středomoří, protože Washington hrozí útokem proti Asadovým silám, pokud použijí chemické zbraně.

Rusko posílilo svou flotilu ve Středozemním moři, protože USA jsou údajně připraveny zaútočit na syrské síly, které se připravují na masivní ofenzívu v Idlíbu.

Ruské noviny Izvestija uvedly, že šlo o minimálně deset lodí, jedna další a dvě ponorky jsou na cestě. Flotila nese střely Kalibr. Pokud jsou zprávy pravdivé, jedná se o největší nasazení ozbrojených sil od ruské intervence v syrském konfliktu v roce 2015.

Načasování se shoduje s tím, že Asád se chystá zaútočit na poslední enklávu drženou rebely – Idlíb na severu země. Rusko obvinilo USA, že buduje své vlastní ozbrojené síly na Blízkém východě a připravuje se zaútočit na síly syrské vlády, pokud použijí chemické zbraně.

25. srpna vplul do Středozemního moře USS Ross, který je vyzbrojen střelami Tomahawk. Podle Ruska je to jasné znamení, že se USA snaží podpořit „rebely“ proti Asádovu režimu.

Turecký ministr zahraničí Cavuçoglu uvedl, že by byla katastrofa hledat vojenské řešení pro region, v němž jsou rozmístěni uprchlíci, civilisté, rebelové i síly džihádistů.

Idlíb byl v posledním měsíci zasažen vlnou leteckých útoků, což zřejmě byla předehra k plnému vládnímu útoku. Trump a Merkelová spolu údajně hovořili o humanitární situaci v regionu. Oba dva prý chtějí humanitární krizi v Idlíbu zabránit.

Rusko bylo vyzváno, aby uplatnilo svůj vliv na syrskou vládu a předešlo další eskalaci.

Ilustrační obrázek – Autor – By Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45591098

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.