Souhrn dnešních zpráv !A: Příprava na Brexit bez dohody, USA vadí indické nákupy ruských zbraní a kdo jsou největší odběratelé plynu z Ruska?

EU se má chystat na nejhorší – odchod Velké Británie bez dohody. USA mají obavy z indického nákupu ruských zbraní. Výjimku ze sankcí nezaručují. Německo je na špičce mezi odběrateli ruského plynu.

EU se musí připravit na Brexit bez dohody

Reuters. Hlavní vyjednávač Brexitu za EU Michel Barnier řekl ve čtvrtek, že se Evropská unie musí připravit na možnost Brexitu „bez dohody“, i když jejím cílem je řádný výstup Velké Británie z EU, tj. dohodou.

Barnier zdůraznil, že EU se musí dobře připravit na cokoliv, což zahrnuje také scénář, že se dohody nedosáhne. Podle Barniera je nejcitlivějším bodem jednání otázka severoirské hranice. Řekl ale také: „Myslím, že řešení je možné.“

USA negarantují Indii výjimku ze sankcí v případě nákupu ruských zbraní

Spojené státy nemohou Indii garantovat poskytnutí výjimky ze sankcí proti Rusku v souvislosti s nákupem ruského obranného systému. Sdělil to vysoce postavený představitel Pentagonu Randall Schriver před nadcházejícím jednáním mezi Washingtonem a Novým Dillím.

Americké sankce proti ruskému obrannému a zpravodajskému sektoru se týkají také třetích zemí, které by si ruské zboží pořizovaly. Nicméně nový zákon dává americkému prezidentovi možnost udělovat výjimky v případě bezpečnostních zájmů.

Podle Schrivera je ale představa, že Indie dostane takovou výjimku zavádějící. „Měli bychom stále velmi významné obavy, kdyby si Indie pořídla nové platformy a systémy (myšleno ruské),“ sdělil dále.

Obavy budí plánovaný nákup ruského obranné protivzdušného systému S-400. K obchodu by mělo podle ruské strany dojít v letošním roce.

Tento týden také americký ministr obrany Jim Mattis kritizoval turecký nákup ruského protivzdušného  systému, který nemůže bát integrován do NATO.

Německo je největším odběratelem ruského plynu

Statista. V roce 2016 patřilo Německo s 22 procenty k největším odběratelům ruského plynu.

Dalším v pořadí bylo Turecko s 12 %, následováno Itálií (9 %) a Běloruskem (9 %). Naopak v zemích jako je Polsko, Francie a Japonsko byl podíl ruského plynu velice nízký.

Infographic: Germany is The Biggest Consumer of Russian Natural Gas | Statista Více infografiky na Statista

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.