USA negarantují Indii výjimku ze sankcí v případě nákupu ruských zbraní

Reuters.  Spojené státy nemohou Indii garantovat poskytnutí výjimky ze sankcí proti Rusku v souvislosti s nákupem ruského obranného systému. Sdělil to vysoce postavený představitel Pentagonu Randall Schriver před nadcházejícím jednáním mezi Washingtonem a Novým Dillím.

Americké sankce proti ruskému obrannému a zpravodajskému sektoru se týkají také třetích zemí, které by si ruské zboží pořizovaly. Nicméně nový zákon dává americkému prezidentovi možnost udělovat výjimky v případě bezpečnostních zájmů.

Podle Schrivera je ale představa, že Indie dostane takovou výjimku zavádějící. „Měli bychom stále velmi významné obavy, kdyby si Indie pořídla nové platformy a systémy (myšleno ruské),“ sdělil dále.

Obavy budí plánovaný nákup ruského obranné protivzdušného systému S-400. K obchodu by mělo podle ruské strany dojít v letošním roce.

Tento týden také americký ministr obrany Jim Mattis kritizoval turecký nákup ruského protivzdušného  systému, který nemůže bát integrován do NATO.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.