Argentina žádá MMF o uvolnění 50 mld. dolarů

Hospodářská krize v jihoamerické zemi se i nadále zhoršuje. V Argentině je vysoká inflace a peso ztratilo vůči dolarů letos 40 % hodnoty.

Argentinská vláda neočekávaně požádala o rychlé uvolnění 50 mld. dolarů v úvěrech od MMF, informuje BBC. Situace v zemi se zhoršuje, prezident Mauricio Macri tak prý chce podpořit důvěru v ekonomiku. Inflace je vysoká a argentinské peso ztratilo vůči dolaru za tento rok 40 %.

Šéfová MMF Christine Lagardeová uvedla, že MMF je připraven pomoci vládě.

Investoři se obávají, že Argentina nebude schopná splatit svůj vládní dluh a mohla by dojít k defaultu. Analytici se ovšem domnívají, že rozhodnutí uspíšit uvolnění půjčky je známkou stoupajícího zoufalství. Macri totiž v květnu, kdy byl úvěr a jeho podmínky schváleny, řekl, že očekává zotavení ekonomiky a nemyslí si, že peníze budou využity.

Jenže ani největší úrokové sazby na světě, píše Reuters, ani podpora MMF investory neuklidnila. Argentinské peso nadále padá, i další rozvíjející se trhy mají problémy, např. Turecko a Brazílie.

Inflace v Argentině je stále nejvyšší ze zemí G20, vláda nemá hotové reformy, které slíbila MMF, a které jsou samozřejmě zaměřeny na snížení vládních výdajů.

Macri byl zvolen na základě slibu oživení ekonomiky, ale velkého pokroku nebylo dosaženo. Lidé chudnou nejen kvůli inflaci, ale i škrty výdajů se odráží na mzdách.

Macri v televizním projevu uvedl, že země zažívá nedůvěru trhů především ohledně financování na rok 2019. Jenže rozhodnutí zatáhnout do argentinské ekonomiky znovu MMF bylo silně kritizováno.

MMF je v Argentině silně nenáviděn, píše Reuters, a je obviňován z ekonomického kolapsu v roce 2001. Opozice země kritizuje pravicovou politiku Macriho, včetně ukončení kapitálových kontrol a škrtů v sociálních programech.

Součástí dohody s MMF je snaha snížit dvoucifernou inflaci a také snížit veřejné výdaje. Lagardeová po posledním setkání s Macrim uvedla, že je třeba „posílit dohodnuté uspořádání“ a znovu zvážit fázování plánu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.