Komentáře z německé FDP vyvolaly v Německu vřavu

Za nepokoje v Saské Kamenici má spoluzodpovědnost Angela Merkelová, řekl místopředseda FDP. Vyvolal tak kritiku.Místopředseda německé liberální FDP tvrdí, že kancléřka Angela Merkelová má spoluvinu na tom, co se stalo v Saské Kamenici.

Jak mohlo dojít ke srocení pravicových skupin v Saské Kamenici. Místopředseda FDP Wolfgang Kubicki to připisuje i Merkelové. Ovšem k nelibosti části strany.

Kubicki tvrdí, že kořeny spočívají ve známém výroku „Wir schaffen das“ (zvládneme to) kancléřky Merkelové z roku 2015, který vedl k přijetí statisíců uprchlíků.

Někteří z FDP se od slov Kubickiho distancují, tvrdí, že to se mezi demokraty nedělá a že to pomáhá jen pravici. Vinu nemají vyjádření Merkelové, ale radikalita a připravenost extrémistů k násilí.

I mladí liberálové jsou znechuceni a tvrdí, že právě to je styl pravicových populistů dávat vinu za provinění jednotlivým osobám.

Ovšem předseda strany Christian Lindner tweetoval, že migrační politika Merkelové změnila „naši politickou kulturu“ k horšímu. Není to ale prý vysvětlení pro rasismus a násilí. V Saské Kamenici by se prý měli demokraté spojit.

Jiní v FDP stojí za Kubickim. Tvrdí, že sloganem „Wir schaffen das“ se reálné problémy nevyřešily.

Předsedkyně SPD se do Kubickiho pustila s tím, že se prý nedistancoval od pravicových radikálů.

Ilustrační obrázek: Autor – Superbass – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52832752

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.