Poslanci EU požadují konec změn času

80 % účastníků evropské ankety bylo pro zrušení letního času.

Poté, co se většina hlasujících v anketě vyslovila proti změnám času, přidali se i europoslanci. Komise by měla nyní předložit návrh zákona. Je jasné, říká poslanec za rakouské lidovce, že změna času nedává smysl a je nebezpečná, především pro děti a seniory.

Více než 80 % účastníků ankety bylo pro zrušení letního času, celkem se zúčastnilo 4,6 milionů občanů EU, z toho víc než tři miliony z Německa.

Počet hlasujících byl rekordní, ale nešlo o referendum, spíše jen o další prvek debaty o letním času. Komise předloží zprávu s doporučením, po konzultacích bude jednat Komise s Parlamentem a pak s jednotlivými státy.

Europoslanec Becker tvrdí, že dvakrát ročně měnit čas nepřináší žádné úspory energie, zato narušuje vnitřní lidské hodiny, což s sebou nese rizika onemocnění, především srdce a krevního oběhu. Narušení biorytmu navíc u dětí i starších lidí vede k poruchám spánku, koncentrace a depresím. V týdnu po změně času vždy roste nehodovost.

I německý europoslanec za CDU Liese, který je i lékařem, říká, že tak zásadní výsledky nemohou instituce EU ignorovat. Komise musí rychle připravit návrh odstranění změn času, který by měl být přijat ještě před eurovolbami.

Směrnice, která harmonizuje dvakrát ročně změnu času, je sepsána na pouhých dvou stránkách. změna je tedy snadná. Technicky to není problém, tvrdí Liese, a politická vůle se konečně našla. Je ovšem otázka, jestli natrvalo zavést zimní nebo letní čas. To by si měly rozhodnout jednotlivé země, tvrdí Liese, neboť Evropa leží v různých časových pásmech, takže v Portugalsku je jiný čas než ve Španělsku a Finsko to má jinak než Švédsko. Některé země se tak mohou vyslovit pro trvalý letní čas, jiné pro trvalý zimní.

Nová úprava ale musí platit v celé EU, Komise má právo ji navrhnout, rozhodovat by měl Parlament a členské země.

Rakouské ministerstvo pro ekonomiku chce trvale letní čas. Ministryně Schramböcková říká, že změna času je historický relikt, který dnes pro ekonomiku nemá význam. Původním cílem byly úspory energie, které ovšem nelze v dnešní praxi dokázat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.