Souhrn dnešních zpráv !A: Trump terčem ostré čínské kritiky a kdo těží nejvíce uranu na světě?

Čínský tisk tvrdě kritizuje amerického prezidenta za jeho posty na Twitteru. Jaká je současná těžba a spotřeba uranu ve světě?

Trumpovy tweety jsou z alternativního světa, píše se v  Číně

Reuters. Páteční vydání vládních novin China Daily napsalo, že twitterové komentáře Donalda Trumpa, ve kterých obvinil Čínu z hackování emailů kandidátky Hillary Clintonové, jsou pokusem udělat z Číny „obětního beránka“.

V ostrém komentáři čínských novin se také píše: „Pro myslící osobu je jen pár věcí více znepokojujících než tweety amerického prezidenta, i když se z počátku zdají být v souladu se skutečností, pak se rychle změní ve vzkazy z nějakého alternativního světa.“

Americký prezident ve středu na svém Twitteru napsal, že to byla Čína, kdo v roce 2016 hackoval emaily demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Pro toto tvrzení nedodal žádné důkazy.

Kdo jsou největší výrobci a spotřebitelé uranu?

Statista. Podle přehledu největších producentů uranu (údaje k roku 2016) byl na prvním místě byl Kazachstán s podílem na světové produkci 39,4 %, za ním se umístila Kanada (22,5 %) a Austrálie (10,1 %)

Naopak k největším spotřebitelům  patřily v roce 2016 USA, Francie, Rusko, Čína, Jižní Korea, Ukrajina, Velká Británie, Německo.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) letos představila unikátní interaktivní mapu světových ložisek uranu.

Těžba uranu představuje složitější proces. Na jeho začátku je průzkum (tato fáze trvá dle obrázku 10-15 let), pak následuje studie proveditelnosti (1-3 roky), konstrukce dolu (1-3 roky), samotná těžba (5-50 let) a poslední fáze je uvedení krajiny do původního stavu (2-10 let + následná péče).

Infografik: Woher das Uran kommt | Statista Více infografiky na Statista

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.