Stát utrpěl na ulicích porážku. A to je teprve začátek

Německý stát ztratil kontrolu nad situací na ulicích Saské Kamenice i nad právním případem smrti 35letého muže.

Německý deník Die Welt píše v článku Uwe Müllera o tom, jak se zatykač z případu Saské Kamenice dostal na veřejnost. Hledá se zdroj úniku a někteří ukazují na stranu státu.

Neděle a pondělí: stát nebyl schopen situaci ukočírovat. Pravicoví si prosekali cestu Saskou Kamenicí, překročili policejní zátarasy. Výzva k demonstraci byla policí tvrdě podceněna.

Na ulicích také dostal stát svou první porážku, píše Die Welt. A pak už ztratil i kontrolu nad právním případem smrti 35letého muže.

Najednou se na internetu objevil zatykač proti Iráčanovi a Syřanovi, kteří jsou ve vyšetřovací vazbě. Sdílela ho organizace „Pro Chemnitz“, poslanec AfD a také spoluzakladatel Pegidy Lutz Bachmann. Dá se z něj dost vyčíst, průběh zločinu, například.

Někde byl zatykač vymazán, ale škody být vymazány nemohou. Je potřeba to prý rychle vysvětlit a vyvodit z toho důsledky, tvrdí saské ministerstvo vnitra. Není zatím vůbec jasné, kde se únik vzal. Nemusí to být úroveň úředníků, protože zatykač se dává všem účastníkům řízení.

Oba dva obvinění odmítli advokáta, takže to podle Die Welt vypadá na únik ze státní sféry.

Zveřejnění zatykače je trestný čin.

Hnutí Pro Chemnitz na svém Facebooku ukázalo i jméno obviněného Iráčana, jeho datum narození, adresu i další údaje. Podobně tomu bylo u obviněného Syřana. Začerněny byly údaje o svědcích.

Jenže na internetu se povalují i ty podoby zatykače, kde jsou jména svědků. Což je pro právní stát čirá katastrofa, když už nedokáže ochránit identitu svědků, především v tak závažném případu, o jaký se jedná.

Ministryně pro rodinu Franziska Giffeyová z SPD bude prvním členem spolkové vlády, kdo se vypraví do Saské Kamenice. Prý chce na místě hovořit s postiženými a zjistit, jakou potřebují podporu.

Chce také ukázat, že nenávist nezvítězí, ona bude prý protiváhou těch hrozných obrázků ze Saské Kamenice. Dodává, že když mají lidé strach jít na ulici, aby řekli své mínění, pak je to velice problematický vývoj.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Reinhard aus Sachsen, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1922809

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.