Die Zeit: Problém lidí v Saské Kamenici nejsou nacisté

Jak vypadalo setkání předsedy zemské vlády s obyvateli Saské Kamenice podle reportáže deníku Die Zeit?

Předseda saské vlády zjišťuje, že problém místních lidí nejsou pravicové virvály, ale média a uprchlíci, kteří páchají kriminalitu. Napsaly to noviny Zeit Online v reportáži Doreen Reinhardové.

Rozhovory v Sasku jsou obvykle nekomplikované povídání, ale Michael Kretschmer, předseda saské vlády, musí přiznat, že něco takového ještě nezažil. Občané prostě přijdou a povídají si se zástupci saské vlády. Vždyť být občanům na blízku, to také Kretschmer sliboval, když do úřadu vstupoval.

Na setkání v Saské Kamenici se čekalo velice netrpělivě. Poprvé město navštívil Kretschmer, poprvé po smrti muže minulý víkend. Poprvé po zatčení Syřana a Iráčana, po protestech a pochodech. Nápor na setkání s předsedou vlády je ohromný. Je to neuvěřitelné množství lidí, které se shromáždilo u vchodu.

A na druhé straně chodníku se shromažďuje k protestům pravicové hnutí Pro Chemnitz. Vedle sebe stojí frustrovaní občané, tvrdá pravice i Pegida. Žádná velká narušení zatím nejsou. Poté, co byla kritizována policie za selhání, jsou tu celé manévry s 1200 policisty, posílení z dalších spolkových zemí i od spolkové policie, píše dále článek.

Rozhovor s předsedou vládou je otevřený všem. Očekává se a panují i obavy, že dojde na silné verbální střety. Jsou tu i s ním i zástupci kabinetu. Jenže nic není jako při jiných setkáních v obcích po celém Sasku.

Nebude se hovořit o špatném stavu škol, jako jinde, na všem leží stín uplynulých dnů.

Kretschmer apeluje na sílu občanské společnosti. Jako příklad uvádí ženu z Číny, na kterou na ulici volají: „Tebe tady nechceme“.

Starostka říká, že město prý kolísá mezi láskou a nenávistí. A je přerušena řevem: to vše je jen vaše vina!

Další členové saské vlády jsou rozděleni okolo stolků, ten s ministrem vnitra je obsazený vydatně. Atmosféra je vše ostatní jen ne přátelská, popisuje reportáž. Jak je možné, že uprchlík, který tolikrát porušil zákon, tu ještě byl? Jak to že nebyl vyhoštěn, zní jeden z dotazů. Ministr vnitra se zmůže na to, že „Je to dobrá otázka.“ Podezřelý byl v procesu azylového řízení, ale je tu stále moc příliš moc lidí, kteří musejí pryč. Nejde to dost rychle. Včera byla odsunuto 14 lidí, říká ministr vnitra.

Dalším tématem večera je kritika médií. Lidé jsou kvůli novinářům rozčílení. Město a oni sami jsou naprosto chybně představeni. Jedna žena říká, že má pocit, že všichni byli označeni za „nácky“. Tvrdí, že ona na protestech byla, byli tam normální lidé, doktoři, lidé ze školek. Nebála se. Jiný muž chce vědět, co je potřeba udělat, aby tohle tendenční zpravodajství přestalo.

Předseda vlády se snaží situaci zvládnout. Prý chápe, proč se lidé na určitých místech ve městě necítí bezpečně. Prý ví, že všichni účastníci na pravicové demonstraci nebyli nacisté, ale je potřeba hovořit o tom, že v jejich řadách takoví jsou.

A lidé říkají, že něco takového byla jen výjimka, že předseda vlády zase jen hovoří o neonacistech.

Těžko říct, píše  k tomu článek dále, jaká část společnosti se zde k debatě s předsedou vlády Saska sešla. Nevíme, zda je to většina, či menšina, ale je to homogenní skupina.  Není tu nikdo, kdo by odsuzoval nacistické pochody.

Kretschmer vydržel křížovou palbu, nakonec říká – pravda, kdy se dostaneme k tomu, že jde o pravdu založenou na faktech?

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.