Atentát na Zacharčenka vyvolává obavy z nárůstu napětí

Zájem na smrti hlavy Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka mělo prý hodně lidí.

Zabití hlavy neuznané Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka by mohlo vést k eskalaci napětí, hodnotí někteří experti pro ruský deník Kommersant důsledky atentátu na hlavu Doněcké lidové republiky (DLR). Další míní, že atentát situaci na východě Ukrajiny nezmění.

K výbuchu, který Zacharčenka v restauraci nedaleko od jeho rezidence zabil, došlo v pátek kolem 17 hodiny. V restauraci se scházeli představitelé lidové republiky v rámci třídenního smutku za Josifa Kobzona, populárního sovětského a ruského zpěváka (a rodáka z východní Ukrajinypozn.red). Zacharčenko se s Kobzonem znal osobně a jeho smrt se ho dotkla.

Zacharčenko zemřel na následky úrazu hlavy. Podle informací Kommersantu, které mu dodal bývalý ministr obrany DLR Igor Strelkov bylo zraněno ještě několik dalších lidí.

Předběžné údaje mluví o tom, že výbušnina byla naistalována v jednom z osvětlovadel restaurace a k výbuchu došlo spuštěním prostřednictvím telefonu. Orgány republiky mají podezření, že atentátníkům pomohl někdo z okolí Zacharčenka informacemi o tom, kde se bude konkrétně nacházet.

Restaurace patřila šéfovi ochranky hlavy DLR a byla dobře chráněná, protože se v ní často setkávali vysoce postavení lidé republiky. Hned po výbuchu zavládl v Doněcku výjimečný stav, na ulice přijela vojenská technika.

Bylo také zadrženo hned několik podezřených z atentátu a podle bezpečnostního aparátu DLR se mělo jednat o ukrajinské diverzanty.  Podle slov předsedy Lidové rady DLR Denise Pušilina byl atentát projevem „agrese ze strany Ukrajiny“, za který se Doněck pomstí.

Ruská strana reagovala na událost tvrdě a také operativně. Prezident Putin poslal telegram, ve kterém píše, že „ti, kdo si vybrali cestu teroru, násilí, zastrašování nechtějí hledat mírovém, politické řešení konfliktu, nechtějí vést reálný dialog s obyvateli jihovýchodu a nebezpečně sázejí na destabilizaci situace, na to, aby dostali lid Donbasu na kolena.“ Putin tvrdil, že se jim to nepodaří.

Podle prohlášení ministerstva zahraničí Ruska tu jsou důvody, proč se dá předpokládat, že za atentátem stojí Ukrajina s cílem narušit mírové řešení konfliktu. Tvrdě reagovala celá řada ruských politiků.

V Kyjevě trvají na tom, že Ukrajina s atentátem nemá nic společného. „Máme důvody se domnívat, že smrt Alexandra Zacharčenka může být výsledkem vnitřních kriminálních sporů mezi teroristy…,“ řekl Igor Guskov z ukrajinské SBU. Guskov také řekl, že SBU nevylučuje, že se také může jednat o ruskou práci – odstranění nepohodlné osobnosti Zacharčenka. I další na Ukrajině mluví o tom, že se jednalo o součást boje mezi místními skupinami o vliv.

Jak list Kommersant dál připomíná, zabití vojenských velitelů v Doněcké a Luhanské lidové republice se staly opakovaně od roku 2015. Všichni tito zabití, píše list, ale stáli v opozici proti vedení samozvaných republik, proto se jejich smrt spojovala s „politickými čistkami“.

Později v letech 2016 a 2017 došlo k zabití dvou lidí loajálních k Zacharčenkovi, a to Arsenije Pavlova a Michaila Tolstého; oba byli velitelé místních batalionů.

Dle slov Michaila Polynkova, koordinátora projektu Dobrovolec, bylo těch, kdo si přáli smrt Zacharčenka mnoho. Polynkov ale upozornil na to, že neméně důležitou osobou byl při atentátu zraněný Alexandr Timofejev, který má mnohem lepší přehled o tocích finančních podpory do DLR. A ta nejde jenom z Ruska, ale rovněž z Ukrajiny.

Nejpodstatnější otázkou je ale nyní to, zda dojde ke zostření situace na hranici dotyku mezi samozvanými republikami a Ukrajinou. Podle zdroje Kommersantu na Ukrajině k žádným důsledkům nedojde. Zacharčenko prostě bude nahrazen dalším politikem, míní zdroj blízký ukrajinské vládě. Polynkov k tomu dodává, že poradci z Ruska nedovolí, aby se systém v DLR rozpadl. Polynkov ale také dodal, že na Ukrajině vidí událost jako signál k útoku na východ.

Představitelé OBSE pro Ukrajinu odmítli dát jakékoliv prognózy ohledně dalšího vývoje, a to včetně minských dohod.

V donbaských republikách nedávno zrušily volby hlav republik z důvodů nedostatečných finančních zdrojů. Podle oficiálních informací se zástupcem zemřelého Zacharčenka stal místopředseda vlády Dmitrij Trapeznikov.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Andrew Butko, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48693429

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.