Dohoda USA s Kanadou zatím není

Americký prezident se nechal slyšet, že jakákoliv dohoda s Kanadou bude „zcela podle požadavků USA“.

Rozhovory mezi USA a Kanadou skončily v pátek bez dohody. Nálada není zrovna dobrá, Donald Trump informoval Kongres o svém záměru nechat podepsat bilaterální dohodu s Mexikem.

Očekává se, že rozhovory mezi USA a Kanadou budou pokračovat.

Sporné body jsou dobře známy, uvádí Reuters. Jedná se o americké požadavky na přístup ke kanadském trhu s mléčnými produkty. Kanada zase trvá na tom, že bude zachován mechanismus řešení sporů, který chce Washington odstranit.

Ministryně Freelandová k tomu jen řekla, že Kanada chce dobrou dohodu, a bude hotovo jen tehdy, až bude dobrá dohoda.

Bilaterální dohoda mezi USA a Mexikem, která byla oznámena, vedla k tomu, že Kanada se k rozhovorům znovu připojila.

Nálada se prudce změnila v pátek, kdy Trump pro Bloomberg uvedl, že jakákoliv dohoda s Kanadou bude „zcela dle požadavků USA.“ Trump to navíc potvrdil i později, s tím, že „alespoň Kanada ví, kde stojím.“

Kanada ovšem tvrdí, že jen tak nějakou dohodu nepodepíše.

Američtí zákonodárci dali najevo obavy z toho, že Kanada zatím není součástí dohody. Jeden ze zástupců americké obchodní komory uvedl, že jen trilaterální dohoda získá souhlas Kongresu.

Kanadský dolar po kolapsu rozhovorů oslabil.

Americký zástupce pro obchod Robert Lighthizer odmítl ustoupit, i když Freelandová nabízela ústupky v oblasti mléčného průmyslu.

Trump tvrdí, že kanadská cla na mléčné produkty ubližují americkým farmářům, což je důležitá základna pro republikánskou stranu. Jenže mléčný průmysl a zemědělci mají v Kanadě značné politické krytí. Jakékoliv ústupy by liberálům, kteří jsou u moci, dosti ublížili, protože v roce 2019 budou federální volby.

Trump si navíc neodstoupil při vystoupení v Severní Karolíně další útok vůči Kanadě. Uvedl, že „má Kanadu rád, ale využívala USA mnoho let.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.