Obchodní spor Číny a USA: odejdou evropské firmy z Číny?

Americká cla silně ovlivňují také evropské firmy, které působí a vyrábějí v Číně.

Obchodní spor mezi Čínou a USA má vliv i na německé firmy, píše se v článku Steffena Wurzela pro ARD Tagesschau. Mnoho z nich přemýšlí, že by přemístilo výrobu do jiné země, ale to není snadné.

Firma Positec ve východní Číně vyrábí třeba vrtačky. Polovinu obratu ovšem tvoří USA, kam se přístroje pod značkou „Worx“ prodávají.

Eskalace americko-čínského obchodního sporu se neočekávala. Americká cla do podnikání silně zasahují. A prověřuje se tedy, zda je možné výrobu přemístit jinam.

I z Evropské obchodní komory v Šanghaji zaznívá, že evropské firmy, které jsou v Číně aktivní, trpí pod obchodním sporem mezi oběma velmocemi. Firmy jsou doslova v křížově palbě. Je řada německých firem, které v Číně vyrábí zboží právě pro americký trh.

Některé firmy jsou přímo postiženy cly, třeba ty, které využívají určité suroviny. A pak tu jsou firmy, které jsou postiženy v rámci dodavatelské sítě. Pak se nutně objeví otázka, jak to „přenastavit“.

Německá obchodní komora tvrdí, že některé firmy uvažují o stažení produkce z Číny. Atraktivní může být třeba přemístění výroby do Mexika.

Jenže tak jednoduché přemístění výroby není. Je to velmi komplexní záležitost. V Číně jsou navíc aktivní i malé a středně velké německé firmy, které o přemístění vůbec uvažovat nemohou.

Jiné ovšem uvažují například o Vietnamu, Thajsku si Indonésii. Již dříve řada firem z Číny odešla kvůli rostoucím mzdovým nákladům, nyní hraje roli geopolitika.

Největším problémem je ale nejspíš ztráta důvěry, která byla vyvolána obchodním sporem. Číňané se doposud domnívali, že USA znamenají hospodářskou svobodu a volný obchod, ale nyní o tom budou muset přemýšlet jinak.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.