Afrika stojí o dohody s Čínou, které přinesou nová pracovní místa

Mluví se o uzavření strategického partnerství mezi africkými zeměmi a Čínou.

Představitelé afrického kontinentu chtějí na summitu od Číny strategické partnerství, píší noviny Financial Times.

Na pekingském summitu s africkými zeměmi zazní výzvy po investicích do zpracovatelského průmyslu. Fórum čínsko-africké spolupráce se koná každé tři roky. Před deseti lety, píší FT, ukázalo na snahu Číny obstarat si komodity jako je ropa či měď výměnou za investice do infrastruktury v Africe.

Africké země jsou ale také pod tlakem domácího obyvatelstva. Očekává se, že letos na summitu budou požadovat více investic, která přinesou pracovní místa domácím, nemluvě o transferu technologií a dovedností.

Poradkyně nového prezidenta Mali říká to, co si myslí i další: chceme s Čínou strategické partnerství.

Afriku trápí pracovní místa pro mladé, protože se očekává, že do roku 2050 se její populace zdvojnásobí. Přesun pracovních míst zpracovatelského průmyslu, pro které už je stejně Čína moc drahá, by mohlo řadě afrických zemí pomoci a narovnat tak obchodní deficity s Pekingem. Některé africké firmy obviňují Čínu, že ničí domácí zpracovatelské firmy. Prozatím jde do zpracovatelského průmyslu 13 % čínských investic.

Afrika má komplikované vztahy s bývalými kolonizační mocnostmi. Dobré vztahy s Čínou mohou kontinentu zaručit lepší vyjednávací pozici s Evropou, USA i se zeměmi jako je Indie či Turecko.

Afrika se stala prvním testovacím balonkem pro Čínu v oblasti udržování míru, ale také vyjednávání o dluhu. Čína se zajímá nejen o země se surovinovým bohatstvím, ale například také o Etiopii, která má podobně centrálně řízenou ekonomiku.

Čína se stala největším africkým obchodním partnerem v roce 2009. Začátkem byl dovoz komodit, ale nyní více než 80 % čínského exportu do Afriky tvoří zpracované zboží. Čínští byrokraté si údajně stěžují, že africké země jsou moc malé na velké projekty dle čínského gusta a že chybí dostatečně velké regionální projekty.

Obě dvě strany mají ale i sdílené zájmy. Například určitá část nadvýroby v Číně je přesně to, co Afrika potřebuje. Trhy navíc zdaleka nejsou nasyceny, ve většině měst chybí střední třída, ale je tu potenciál velkého trhu.

Čína si prý vede dobře v stavění infrastruktury na dluh, ale v některých zemích to vede k problémům, například v Zambii. Ale pokrok ve zpracovatelském průmyslu je malý. Američané často tvrdí, že zisky z infrastruktury potečou zase Číňanům.

S rostoucími náklady v Číně se některé výroby přesunuly do jihovýchodní Asie, třeba do Bangladéše. Jen pár firem se zatím podívalo na Afriku, zejména u výroby rukavic či zpracování kůže.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.