Souhrn dnešních zpráv !A: Brexit zvyšuje podporu pro nezávislost Skotska, íránský ajatolláh vyzval k posílení obrany a čínský prezident slibuje reformy

V případě Brexitu je více Skotů pro nezávislost země. Íránský duchovní vůdce podpořil zvýšení vojenské připravenosti Íránu. Čínský prezident přislíbil hluboké reformy země i v kontextu obchodní války.

Brexit posiluje ve Skotsku podporu nezávislosti

Reuters. Podle výzkumu veřejného mínění by Brexit mohl ve Skotsku zvýšit podporu nezávislosti země, píše Reuters.

V roce 2014 Skotsko volilo proti nezávislosti na Velké Británii. V roce 2016 většina skotských voličů podpořila možnost zůstat v Evropské unii, zatímco Británie jako celek si odhlasovala odchod. K Brexitu má dojít 29. března 2019.

Výzkum ukázal, že když Velká Británie odejde z EU, tak by celkem 47 % dotázaných bylo pro nezávislost Skotska v případném hlasování. 43 % je proti nezávislosti a 10 % uvádí, že není rozhodnuto.

Naopak pokud by Velká Británie zůstala členem EU, tak by pro nezávislost země bylo 43 % dotázaných. A 47 % by bylo proti.

Výzkum provedla firma Deltapoll prostřednictvím rozhovoru s celkem 1,022 skotskými voliči.

Britská vláda tvrdí, že otázka skotské nezávislosti byla vyřešena v referendu v roce 2014.

Íránský ajatolláh vyzval k posílení obrany země

Reuters. Nejvyšší íránský náboženský vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyzval k posílení obrany země, i když válka je nepravděpodobná.

Írán v sobotu oznámil svoje plány zvýšit svojí raketový potenciál a nakoupit si nové vojenské bojové letouny a ponorky. Důvodem je posílení obrany proti USA.

Ajatolláh Chameneí měl zdůraznit, že na základě politických kalkulací je válka nepravděpodobná, ale že je nutné být připraven. Chameneí také hovořil o tom, že se musejí navýšit počty mužů a zařízení armády.  Za velmi citlivou součást obrany měl určit vzdušnou obranu.

Tyto plány byly zveřejněny potom, co Teherán odmítl francouzskou nabídku na jednání o íránských budoucích plánech ohledně jaderného programu, balistickém arzenálu a roli ve válce v Sýrii a v Jemenu.

Čína je stále připravena na hluboké reformy

Reuters. Bez ohledu na obchodní konflikt s USA je Čína rozhodnuta provést hluboké reformy a spolu s dalšími stranami také vybudovat otevřenou světovou ekonomiku, řekl o víkendu čínský prezident Si Ťin-pching. Zapakoval tak čínský postoj v časech hořké obchodní války s USA.

USA a Číny uvalily celou řadu cel na svoje výrobky. Americká vláda se snaží změnit velký obchodní deficit a nevyrovnanost obchodních vztahů s Čínou.  Míří i na otázku technologických transferů. Čína naopak kritizuje USA za hospodářský protekcionismus a unilaterální kroky.

Na setkání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem v Peking prezident Si nemluvil adresně, jen zmínil nástup unilateralismu a protekcionismu.

Ujistil také, že rozhodnutí Číny se reformovat zůstává pevné a že Čína je připravená na obchodní liberalizaci a budování otevřené světové ekonomiky.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.