V Německu je katastrofální nedostatek učitelů

Německu chybí v daný moment asi 40 tisíc pedagogů. Nejhorší je situace na základních školách.

Na německých školách chybí asi 40 000 pedagogů. Především na základních školách je situace dramatická, informuje veřejnoprávní ARD.

Nedostatek učitelů v Německu začíná být katastrofický. Svaz německých učitelů uvádí asi 40 000 pedagogů. Tak obrovský nedostatek prý v Německu už nebyl třicet let.

Asi 10 000 míst není obsazeno, 30 000 míst je obsazeno neučiteli, důchodci či studenty. Kritická je situace na základních školách. Obzvláště v Berlíně a Sasku hovoří zástupci svazu učitelů o skandálu, 70 % pracovních míst učitelů je obsazováno lidmi, kteří nemají žádné pedagogické vzdělání.

Problém se ale bude ještě zhoršovat. Dobří učitelé totiž odcházejí na dobré školy, kdežto školy, kde jsou problémy, tam jsou nasazováni nezkušení učitelé. A navíc řada učitelů ve své práci nevydrží.

Nedostatek kompetentních učitelů na základní škole znamená, že v mnoha spolkových zemích bude poškozena celá generace školáků. Statistika se plní různými triky, ale to poslouží statistice, ne dětem, varují zástupci školského svazu.

Ilustrační obrázek: Autor – Kvikk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34240321

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.