Američané chtějí více investovat v zahraničí, aby zastavili Čínu

Měla by vzniknout nová vládní agentura s rozpočtem 60 mld. dolarů s nabídkou podpory infrastrukturních projektů.

USA připravují plány na zdvojnásobení financí pro infrastrukturní projekty po celém světě, aby i v této kategorii čelily Číně. Kongres chce odstranit bariéry, které brání větší roli USA v rozvojových projektech, píše Wall Street Journal (vydání 02/09/2018).

Malé vládní agentury by se přetvořily v jednu, která by měla asi 60 mld. dolarů na financování rozvoje. Opatření je podporováno Trumpovou administrativou. Hlavním úkolem nové agentury by bylo nabízet zemím finanční možnosti pro velké infrastrukturní projekty.

Zákon ukazuje, že v USA rostou obavy z čínských ambicí, které restrukturalizují obchodní cesty tak, aby „všechny vedly do Pekingu.“ Senátoři se především obávají čínského plánu Jeden pás, jedna stezka, který už teoreticky obepíná celý svět a který byl oznámen v roce 2013. V jeho rámci se plánuje vydávat biliony dolarů na dálnice, železnice, přístavy.

Zákon má podporu z obou stran, lidé se prý podle republikána Yoho vzbudili a vidí, co dělá Čína.

V prvním rozpočtu, který předložil Trump, byla ovšem klíčová agentura určená na zrušení. Jenže vzhledem k nárůstu napětí s Čínou se potom také důraz přesunul na čínské investiční aktivity. Například vláda na Srí Lance nebyla schopna financovat čínský přístav, a nakonec to dopadlo tak, že ho Číně pronajala na 99 let, píše WSJ. Což znamená, že Čína má opěrný bod v Indickém oceánu. I Pákistán má problémy s tím, splatit projekty za 62 mld. dolarů.

Nová legislativa má řešit i původní zákaz mít vlastnický podíl v projektech. Čína žádné překážky tohoto typu nemá, píše dále článek WSJ. Tempo čínských investic je prý zároveň „bezohledné.“

Zástupce agentury Washburne říká, že čínské projekty nedávají ekonomicky smysl, je to prý půjčka na plán pro Číňany.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.