Macron: Putinovou touhou je demontáž EU

Francouzský lídr v rozhovoru pro švédskou televizi rovněž vyzdvihl budoucnost evropských hodnot a kritizoval švédské pravicové populisty.

Ruské noviny Vědomosti napsaly o posledních výrocích francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na adresu Vladimira Putina a Ruska. Macron řekl, že Putin sní o „zničení Evropské unie“. „Vážím si Vladimira Putina a jsem jedním z těch, kdo si myslí, že spolu s Ruskem musíme vybudovat novou architekturu bezpečnosti. Potřebujeme podobnou diskuzi s Ruskem. Ale touhou Vladimira Putina je demontáž EU,“ řekl Macron v rozhovoru pro švédskou televizi STV.

Macron musel vyjádřit rozdíl mezi jeho vlastní politikou a kurzem Putina potom, co mu moderátorka řekla o výrocích šéfa švédské pravicově populistické strany Švédští demokraté Jimmieho Åkessona, který odmítl říct, který politik mu více imponuje, zda Macron nebo Putin.

Francouzský prezident to komentoval s tím, že Åkesson nemá v pořádku svoje hodnoty, pokud nevidí rozdíl mezi členem EU, který si váží lidských práv a v této otázce ne tolik rozvinutým Ruskem, které pro Švédy nemůže být vzorem.

Podle Macrona je severně ležící Švédsko umístěno v zóně geopolitického rizika. Pro něj je budoucnost spojená se systémem evropských hodnot, jak komentoval návrhy švédské strany Demokraté ohledně odchodu Švédska z EU.

Macron předtím navrhl budování strategického partnerství s Ruskem jako rovnováhu americkému vlivu v Evropě.

Ilustrační obrázek: Autor – Oficiální stránky prezidenta Ruské federace (www.kremlin.ru)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.