Veřejnoprávní Tagesschau: Saská Kamenice je bod zlomu

Německé strany navrhují sledovat stranu Alternativa pro Německo úřadem pro ochranu ústavy.

Politici AfD v jedné řadě spolu se členy Pegidy. Obrázky ze Saské Kamenice oživily debatu o tom, že by strana měla být sledována ústavní ochranou. Pro jsou sociální demokraté, Zelení a CDU, píše článek na zpravodajské platformě ARD Tagesschau k dění v Německu (pozn. redakce: článek přinášíme pro informaci, jak veřejnoprávní média interpretují události v Saské Kamenici a jaké „řešení“ navrhují establishmentové strany).

Hlavní politici AfD bok po boku s Pegidou, která je hnutím nepřátelským k cizincům. Proto se objevují názory, že je potřeba, aby byla AfD sledována ústavní ochranou.

Thomas Oppermann ze sociální demokracie říká, že „hon“ ze Saské Kamenice je bod zlom. Otázka uprchlíků štěpí společnost a AfD na této vlně jede stále razantněji. Proto musí ústavní ochrana sledovat, jestli dohromady nespolupracuje AfD a neonacisté.

I další politik SPD chce, aby byla AfD podrobena zkoumání. Prý ji spadly masky, a kdo tento stát ohrožuje, musí být sledován. U AfD jsou politici, které by označil za „postfašisty.“

Zástupkyně Zelených tvrdí, že AfD se na veřejnosti jasně dala dohromady se silami, které jsou proti ústavě. I předsedkyně Levice Katja Kippingová tvrdí, že to není nic nového, že AfD jsou nepřátelé ústavy. Ale jen sledování problém neřeší.

I CDU je pro. Upozorňují na to, že minimálně jednou za měsíc se musí předseda AfD Alexander Gauland distancovat o nějakého výroku určitého člena. AfD se prý posouvá mezi pravicové radikály. Ústavní ochrana prý musí na Alternativu pro Německu bedlivě namířit oko.

Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer ovšem nevidí důvod pro sledování AfD, podobně jako premiér Šlesvicka-Holštýnska, který se domnívá, že AfD by jen využila role oběti. Podle Seehofera podmínky pro sledování strany jako celku nejsou splněny.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.