Argentina v krizi, zvyšují se daně

Vláda prezidenta Macriho musela oznámit další úsporná opatření, od kterých si slibuje obnovení důvěry investorů.

Prezident Argentiny Mauricio Macri přiznává, že situace je extrémně vážná, důvěra investorů zkolabovala, píší Financial Times.

(Pozn. redakce: krize v Argentině je opět! spojena s působením pravicového prezidenta, který byl chválen finančními trhy a jehož reformy – škrty na výdajích pro chudé – vzbuzovaly nadšení.)

Prezident Macri byl donucen, píší FT, zveřejnit úsporná opatření, protože situace v zemi je krajně vážná. Macri v televizním projevu řekl, že je potřeba urychleně obnovit důvěru investorů, což navazuje na jeho žádost o rychlé uvolnění úvěrů od MMF. Macri dále řekl, že „svět jim ukázal, že si žijí nad poměry“. Ministr pro ekonomiku už ohlásil škrty tak, aby se země zbavila svého primárního deficitu. Cíl je ambicióznější a dojde na zvýšení daní a na omezení byrokracie, bylo oznámeno.

Argentina se podobně jako další rozvíjející se ekonomiky dostala do krize. Macri oznámil, že deficit bude snižován i novými daněmi pro exportéry. Je to sporné téma, především kvůli zemědělcům. Macri původně tvrdil, že daně na sóju nebudou, ale nyní byl prý nucen názor změnit.

Macri zdůraznil, že za problémy v zemi může řada externích faktorů, spory mezi USA a Čínou, rekordní sucho, problémy v zemích jako je Turecko a Brazílie, i rostoucí americké úrokové sazby a ceny ropy.

Investoři návrhy Macriho vítají, prý je důležité, aby přešel z gradualistického přístupu na ortodoxní škrtací politiku. Trhy prý ale zareagují jen na jasné důkazy.

Ilustrační obrázek: Autor – Fabián Minetti – http://www.sxc.hu/photo/357407, Copyrighted free use, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=543757 (Budova Kongresu v Buenos Aires)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.