Čínské malé firmy mají problémy s půjčkami

Čínská ekonomika zpomaluje a banky se nedokázaly adaptovat na novou vládní politiku, která si protiřečí.

Malé a střední firmy mají v Číně problémy se získáváním půjček, přestože čínská vláda vede kampaň, která jim v tom má pomoci, napsal článek South China Morning Post. Nalézt řešení tohoto problému je přitom v kontextu dnešní obchodní války s USA zásadní.

Malé a střední podniky jsou v Číně hlavním zaměstnavatelem, píše článek – některé statistiky mluví až o 80 %. Firmy vyrábějící malé množství výrobků nebo poskytující menší okruh služeb s malým ziskem se ve srovnání s velkými firmami hůř vyrovnávají s ekonomickými problémy.

Vláda nalila do bank finance na podporu malých firem, jenže výsledky jsou zatím skromné. Důvodem je, že snaha dostat peníze k malým a středním firmám protiřečí jinému vládnímu cíli – snaze redukovat rizika finančního systému.

Jak listu sdělila paní Li, manažerka regionální banky v provincii S‘-čchuan, její banka se snaží o poskytování půjček v souladu s vládní politikou, ale v současném nejistém ekonomickém prostředí čelí mnoha omezením. „Pro banku je těžké zvládat politiku úvěrů,“ říká. Vyhlídky malých firem jsou podle ní v kontextu chladnoucí čínské ekonomiky rizikovější, situaci navíc zhoršuje obchodní válka s USA.

Dalším problémem je, že bankovní úředníci raději půjčují velkým firmám, protože tak mohou rychleji dosáhnout stanovených úvěrových cílů. Obecně je půjčování malým firmám rizikovější, malé firmy jsou méně transparentní a proces kontroly je pro úředníky složitější.

Navzdory vládní politice se tedy očekávané výsledky nedostavily. Na konci druhého čtvrtletí dělaly půjčky pro mikropodniky a malé firmy 32,3 % z celkové sumy korporátního půjčování, což je dokonce o 0,4 % méně než na konci března, a v první polovině roku 2018 byl podíl půjček pro tuto kategorii firem pouhých 20,9 %, což je nejnižší číslo od roku 2012.

Podle čínského ekonoma Ting Šuanga je příčinou změna v politice: banky se nedokázaly rychle adaptovat na přechod od kontroly finančních rizik ke stabilizaci růstu. Rizika pro půjčování by mohla pro malé firmy snížit vláda, kdyby malým firmám na jejich malé půjčky poskytla garance.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.