Souhrn dnešních zpráv !A: Jižní Korea oživuje jednání se Severem, v Německu začalo nové levicové hnutí a katalánský lídr chce referendum o nezávislosti

Emisar Jižní Koreje jede jednat do Pchjongjangu. Německé hnutí Aufstehen rozjelo svojí činnost a předseda katalánské vlády chce nové referedendum o nezávislosti.

Vyslanec Jižní Koreje se v Pchjongjangu pokusí oživit rozhovory

Reuters. Do Severní Koreje směřuje zvláštní vyslanec Jižní Koreje, aby hovořil o třetím možném summitu mezi lídry obou zemí. Ke schůzce dojde v kontextu zablokování dalších rozhovorů o jaderném odzbrojení. Jihokorejská strana věří v to, že by se jí mohlo podařit oživit rozhovory mezi USA a Severní Koreou.

Prezident Mun Če-in a Donalt Trump v úterý vedli asi 50 minutový rozhovor po telefonu. Podle informací Reuters se plánuje pokračovat v diskuzi o odzbrojení během jedníní Generálního shromáždění OSN v New Yorku.

Hnutí Povstaňme! začíná

Tagesschau. Sahra Wagenknechtová získala více než 100 000 příznivců. Podílejí se i politici ze sociální demokracie a ze Zelených. Ale partajní špičky se distancují.

V Berlíně zahájilo činnost hnutí Aufstehen!, má více než 80 iniciátorů. Jsou mezi nimi politici z Levice, Zelených i SPD, spisovatelé, umělci a profesoři, říká Sahra Wagenknechtová, která hnutí povolala v život.

Smyslem hnutí má být změnit strany, proto je potřeba mít co nejvíc členů ze Zelených, SPD a Levice. Je potřeba mít pro Německou novou vládu. Projekt je pozvánka, řekla zástupkyně z SPD.

Zástupce Zelených své straně vytknul ztrátu programové substance, je prý potřeba na levici vybudovat protisílu. Politický mainstream je pod útoky pravice, především AfD a CSU, Levice stojí mimo, požíraná vniřními konflikty.

Hnutí se chlubí tím, že má zatím více než 100 000 členů, což překonalo očekávání, zdůraznila Wagenknechtová. Účastníci chtějí dělat politiku zdola, například přes nástroje jako je Pol.is. tato debatní platforma má z Německa udělat parlament. Nejde přitom o názory, ale o sběr nápadů.

Hnutí by mělo oslovit voliče, kteří nemají svou stranu a také by mělo oslabit AfD. Vedoucí frakce Levice Dietmar Bartsch uvítal vznik hnutí. Existuje kulturní boj zpráva, říká. Každá idea proti tomu je vítaná.

Jenže špičky stran Levice, SPD, Zelených vnímají hnutí skepticky, obávají se dalšího rozpolcení levice. Jeden ze zástupců SPD uvedl, že to, co dělá Lafontaine a Wagenknechtová není žádné hnutí, ale mocenský boj uvnitř Levice.

Katalánský lídr chce další referendum o nezávislosti

Reuters. Předseda autonomní katalánské vlády Quim Torra vyzval Madrid, aby umožnil v Katalánsku nové hlasování o nezávislosti země. Torra načrtl svoje plány v projevu s názvem „Náš moment“ v úterý, skoro pět měsíců po svém zvolení do čela regionální vlády. Torra nahradil Carlese Puigdemomenta, který utekl do Bruselu.

Nový premiér Španělska vůči Katalánsku změkčil politiku, ale další referendum o nezávislosti regionu odmítl. V říjnu minulého roku došlo k referendu o nezávislosti, ve kterém většina hlasovala pro, i když se ho nezúčastnil velký počet voličů. Madrid považoval toto referendem za nezákonné.

Torra nyní požaduje další, které by mělo požehnání španělského státu. „Bude vždy naslouchat všem, ale nikdy se nevzdáme našeho práva na sebeurčení,“ řekl Torra v projevu. Mluvčí vlády potom sdělila, že Torra v projevu nemluvil za všechny katalánské voliče.

Podle výzkum veřejného mínění z června 2018 by 46,7 % dotázaných podpořilo nezávislost regionu na Španělsku. Proti samostatnosti jich bylo 44,9 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.