Španělský premiér navrhuje referendum o větší autonomii Katalánska

Pedro Sánchez ale odmítl možnost hlasování o nezávislosti regionu. 

Španělský premiér Pedro Sánchez je pro referendum o větší autonomii Katalánska, ale ne pro sebeurčení, píše článek POLITICO.

Premiér Španělska tak vyloučil možnost hlasování o samostatnosti regionu. V rozhovoru pro Cadena SER Sánchez dále hovořil o tom, že podporuje dialog mezi Madridem a Barcelonou, který by prosadil větší autonomii Katalánska. „Je to referendum o autonomii, ne o sebeurčení,“ řekl a neurčil při tom žádný časový horizont.

Sánchez se stal premiérem země v červnu a naznačil, že jeho vláda bude vůči Katalánsku méně konfrontační, i když stojí proti nezávislosti regionu. Už také vedl jednání s katalánským představitelem Quimem Torrou, které se snažilo o zmírnění napětí.

Španělský i katalánský parlament v roce 2006 přijaly nový statut Katalánska, ve kterém dostal region větší pravomoci. Statut podpořilo v roce 2010 70 % voličů v Katalánsku. Nicméně v roce 2010 španělský Ústavní soud zamítl důležité součásti statutu o autonomii, což vedlo k zvýšené podpoře snah o nezávislost.

Ilustrační obrázek: Autor:  Ministry of the President. Government of Spain, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70224850

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.