Nikaragua terčem americké kritiky v OSN

Reuters. Nepokoje v Nikaragui jsou podle středečního mínění USA ohrožením regionální bezpečnosti. Vzniká tak riziko, že pokračování obřanských protestů povede k další vlně vystěhovalectví, podobně jako ve Venezuele a v Sýrii. Kritika zazněla z úst americké velvyslankyně při OSN Nikky Haleyové na jednání Rady bezpečnosti. Nikaragujská vláda tato slova odmítla, zatímco dostala v RB podporu Ruska, Venezuely a Bolívie.

Minulý týden zveřejnila delegace OSN pro lidská práva v Nikaragui zprávu o porušování lidských práv v posledních měsících, včetně disproporčního využití násilí, nezákonného zabíjení policii, mizení lidí, svévolných zadržování a také mučení a sexuálního násilí. Nikaragujská vláda delegaci OSN ze země krátce na to vyhostila.

Od dubna bylo zabito asi 300 lidí a 2000 bylo zraněno během potlačení protestů v Nikaragui. Protesty odmítaly reformu sociálních výhod, kterou navrhla vláda Daniela Ortegy, a eskalovaly do širší opozice proti Ortegovi. Ortega je v úřadu prezidenta od roku 2007.

O situaci v Nikaragui jsme psali detailněji zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.