Merkelová nesouhlasí se Seehoferovými výroky o migraci

Slova ministra vnitra o tom, že migrace je „matka všech problémů“ vzbudila nesouhlas řady německých politiků i kancléřky Merkelové.

Kancléřka Angela Merkelová si nemyslí, že migrace je „matka všech problémů“. I jiní politici se vůči Horstovi Seehoferovi vyjadřují kriticky.

Merkelová se distancovala od Seehoferových výroků. Ona prý to říká jinak. Tvrdí, že „migrační otázka nás postavila před výzvy“. A přitom existují i problémy. Jsou ale také úspěchy, říká kancléřka.

Seehofer se vyjadřoval ke špatným výsledkům CDU/CSU v průzkumech. Řekl, že poprvé existuje strana napravo od CDU/CSU, země je prý rozdělena. Nesouvisí to čistě jen s migrační otázkou, ale migrace je matkou všech politických problémů v této zemi. Seehofer to prý říká již tři roky, potvrzují mu to průzkumy a setkává se s tím na všech akcích.

Dvouciferný úspěch AfD v Bavorsku je nový jev a důvodem toho je právě migrace, říká také Seehofer, německý ministr vnitra.

Seehofer je kritizován koaličním partnerem, sociálními demokraty. Zaznělo například, že se jedná „o pravicové a populistické žvásty“. Andrea Nahlesová, předsedkyně SPD, vyzvala Seehofera, aby znovu neotvíral vnitřní spor v CDU/CSU ohledně azylu. Nahlesová také řekla, že když Seehofer mluví o matce všech problémů, tak ve skutečnosti myslí Merkelovou.

Zazněly i další kritické hlasy, z FDP či z Levice. Například, že ministr vnitra je otcem všech problémů s rasismem. Zelení si zase myslí, že Seehofer si schválně buduje pozici problémového ministra a produkuje jeden konflikt za druhým.

Podporu dostal Seehofer ovšem nejen ze své CSU, ale i z AfD. Dobrindt z CSU uvedl, že je jasné, že migrace změnila politiku a politickou situaci, a to k horšímu. To nelze rozporovat.

Předseda Alternativy pro Německo Alexander Gauland uvedl, že Seehofer má ve své analýze zcela pravdu. Jenže to mu nepomůže, protože Merkelová mu pořád hazí klacky od nohy.

V Bavorsku se bude volit již 14. října. Zatím jasně dominující CSU hrozí těžké ztráty. AfD se podle průzkumů pohybuje mezi 13-14 %.

Ilustrační obrázek: Autor – Michael Lucan, Lizenz: CC-BY-SA 3.0 de, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62283237

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.