Sankce? Rusko a USA podepsaly dohodu o prodeji raketových motorů

Navzdory vzájemným napjatým vztahům i domácí kritice obě země v této oblasti kosmického průmyslu dál spolupracují.

Ruský deník Kommerstant v úterý informoval, že ruská firma Energomaš podepsala dohodu s americkou firmou Orbital ATK o dodávce čtyř doplňujících dvoukomorových motorů RD-181 pro americké nosiče raket typu Antares. Dodávka se má uskutečnit do roku 2021. Podle šéfa ruské státní korporace Roskosmos Dmitrije Rogozina Rusko bez ohledu na politické spory neplánuje spolupráci s USA v této oblasti ukončit. Spojené státy jsou v podstatě jediným trhem pro tento druh motorů, píše se v článku.

Informaci o dohodě poskytl deníku Kommerstant vysoký manažer firmy z kosmického průmyslu. K dohodě došlo za nejednoduchých podmínek napjatých vztahů mezi Ruskem a USA, dohoda byla podepsána během uplynulého léta a její cena nebyla sdělena. První informace o plánovaných dodávkách těchto motorů do USA se objevila v ruských médiích v srpnu.

Dodávky výrobků ruské firmy Energomaš do USA patří k citlivým oblastem vztahů mezi USA a Ruskem. Po anexi Krymu a zavedení sankcí proti Rusku americký Kongres kritizoval Pentagon, že pro americké rakety stále využívá ruské dvoukomorové motory. Dokonce požadoval, aby ruské motory byly v USA zakázány, Pentagonu se však podařilo zákaz, který měl platit od roku 2019, zvrátit. Podle hodnocení ruských odborníků nedokáží Američané vyvinout vlastní dvoukomorové motory pro rakety dříve než v roce 2025.

Hned nato si objednala firma ULA na základě objednávky americké armády celkem 20 doplňujících dvoukomorových motorů RD 180. To už ale návrh zákazu prodeje těchto motorů Američanům přišel pro změnu v Rusku.

Na otázku Kommersantu odpověděl v úterý Rogozin, že Rusko je nadále připraveno motory do USA dodávat, pokud o to bude mít americká strana zájem. Podle dalších informací z Roskosmu je firma Energomaš zatím kriticky závislá na prodeji těchto motorů právě do USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.