Souhrn dnešních zpráv !A: Na kandidáta v Brazílii zaútočili nožem a jaká je průměrná mzda v Česku?

Brazilského pravicového politika napadli při předvolební kampani nožem. Jaká je průměrná mzda v ČR, jak vyrostla a kolik dělá medián?

Na prezidentského kandidáta v Brazílii zaútočili nožem

AP. Pravicový kandidát na prezidenta Brazílie a bývalý voják Jair Bolsonaro byl napaden nožem ve městě Juiz de Fora, asi 200 km od Rio de Janeira. Utrpěl zranění v oblasti břicha a musel být operován. Předpokládá se, že bude pobývat asi týden v nemocnici, jak sdělil médiím jeho lékař. K incidentu došlo během kontaktní kampaně ve čtvrtek. Brazilci se nyní dohadují o tom, zda útok na kandidáta je projevem problémů s násilím, které Bolsonaro kritizuje, nebo naopak důsledkem rétoriky, kterou ve své kampani využívá.

Podle informací policie na politika zaútočil asi 40letý muž, který byl následně zatčen. Jeho motiv není jasný, objevily se informace o tom, že útočník není psychicky stabilní.

Bolsonorovi zastánci jsou nyní toho mínění, že útok pomůže kontroverznímu politikovi vyhrát klíčové prezidentské volby v Brazílii. Ty se konají 7. října letošního roku. Brazílie je největší a politicky významná země Jižní Ameriky.

O Bolsaronově politickém profilu a postojích jsme psali zde.

Průměrná mzda vzrostla v Česku reálně o 6,2 %

ČSÚ. Ve 2. čtvrtletí 2018 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 8,6 %, reálně se zvýšila o 6,2 %. Medián mezd činil 27 236 Kč. Informuje o tom Český statistický úřad ve své tiskové zprávě.

Ve 2. čtvrtletí 2018 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda (dále jen „průměrná mzda“) na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 31 851 Kč, což je o 2 515 Kč (8,6 %) více než ve stejném období roku 2017. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,3 %, reálně se tak mzda zvýšila o 6,2 %. Objem mezd vzrostl o 10,6 %, počet zaměstnanců o 1,9 %.

Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy ve 2. čtvrtletí 2018 po očištění od sezónních vlivů 2,0 %.

Medián mezd (27 236 Kč) vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 9,4 %, u mužů dosáhl 29 782 Kč, u žen byl 24 514 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 12 725 Kč a 51 576 Kč.

V 1. pololetí 2018 dosáhla průměrná mzda 31 062 Kč, v meziročním srovnání činil přírůstek 2 450 Kč (8,6 %). Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,1 %, reálně se mzda zvýšila o 6,4 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.