Vnitrokorejské rozhovory představují naděje k začátku skutečného procesu jaderného odzbrojení

Další summit mezi Jižní a Severní Koreou se bude konat v poněkud jiné atmosféře než ten před půl rokem.

Oba dva lídři se setkají v Pchjongjangu 18.-20. září. Ještě před tím bude zařízená společná kancelář v Kaesongu, informují noviny Asia Times.

Setkání jihokorejského prezidenta Muna a Kim Jong Una představuje naději na začátek procesu vedoucího k jadernému odzbrojení Severní Koreje.

Půjde již o třetí summit mezi Kimem a Munem od dubnového setkání na jihokorejské straně demilitarizované zóny, celkově půjde o pátý vnitrokorejský summit.

Kancelář pro vzájemnou spolupráci bude otevřena před summitem a bude zřízena v severokorejském městě Kaesong, které leží těsně u demilitarizované zóny. Pokud skutečně bude otevřena, půjde o historický krok, uvádí Asia Times.

Žádná společná kancelář, která by měla zástupce z obou zemí a která by zajišťovala spolupráci mezi oběma zeměmi, neexistuje od korejské války, tedy od roku 1953.

Otevření by ukazovala na urychlení vnitrokorejských vazeb. Už nyní je patrný přeshraniční dialog, sportovní a kulturní výměna a plány na společné ekologické akademické projekty.

Jihokorejská strana také potvrdila, že bude informovat zainteresované země, včetně USA, o výsledcích návštěvy. Summit na podzim byl jedním z prvků dohody dosažené v dubnu. Spekulovalo se o datu, protože 9. září je v Severní Koreji svátek, 80. let založení země.

Očekává se velká vojenská přehlídka, na které budou zastoupeni představitelé Číny. Není možné, aby zástupce Jižní Koreje dorazil někdy okolo tohoto data. Dalším datem je zasedání Valného shromáždění, kterého se budou účastnit Mun i Trump.

Naděje na odzbrojení a také na začlenění Severní Koreje do světové ekonomiky ovšem pohasínají, protože Pchjongjang a Washington vnímají denuklearizaci odlišně. A existují i obavy, že krok Jižní Koreje povede k vytvoření míru na poloostrově a intenzivní přeshraniční vztahy se mohou střetnout s hlavní prioritou USA.

Mun se snaží hrát roli zprostředkovatele, jenže atmosféra je nyní jiná než před půl rokem, varují noviny Asia Times. Protože nyní je vše na mrtvém bodě, Jižní Korea se snaží znovu vztahy oživit.

Severní Korea sice udělala řadu ústupků, ale satelitní snímky ukazují, že se stále pracuje na jaderných zařízeních. A hlavně: nedošlo k žádné dohodě na procesu s USA. Trump také zrušil Pompeovu návštěvu v Severní Koreji. Ta si zase stěžuje, že USA nejednají v dobé víře. Státní severokorejská média nyní hovoří častěji o mírové smlouvě k ukončení korejské války, což Jižní Korea vítá.

USA zřejmě vnímají mírovou smlouvu jako věc k vyjednávání, kterou nechtějí použít nyní. Obávají se zřejmě, uvádí Asia Times, i odstranění dohlížecího mechanismu. Stejně tak není jasné, zda Munův návrh na vnitrokorejské železniční spojení není v rozporu se sankcemi.

Mun je každopádně v těžké pozici, protože USA mohou být znepokojeny tempem vnitrokorejského usmiřování.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.