Vřava v Německu aneb Šéf kontrarozvědky jako bezpečnostní riziko

Šéf německého úřadu ústavní ochrany byl  hlasitě kritizován za svoje slova o „cílených, chybných informacích“ o štvanicích na cizice v Saské Kamenici.

Prezident ústavní ochrany tvrdí, že za zprávami o pravicovém extremismu a štvaní proti cizinců v Saské Kamenici jsou „cílené chybné informace“. Politici ho tvrdě kritizují, napsal list Frankfurter Zeitung

Hans-Georg Maaßen vyvolal bouři, když vyjádřil své silné pochyby ohledně štvanic v Saské Kamenici. Zdůraznil, že ústavní ochrana nemá žádné informace o tom, že se takové štvanice uskutečnily. Politici Levice hned chtějí, aby Maaßen odešel z funkce. Prý se stal politickým skandál a je také bezpečnostním rizikem. Katja Kippingová dokonce řekla, že Maaßen je „AfD-Versteher“, tedy že má pro Alternativu pro Německo pochopení.

Maaßen je kritizován už delší dobu kvůli setkání s politiky AfD, podporu má ovšem od bavorské CSU. Předseda AfD uvedl, že Maaßen jasně zjistil, že žádné důkazy, kterými operovala spolková vláda ohledně štvanic na cizinci neexistují. Kancléřka Merkelová uvedla, že její odsouzení dění v Saské Kamenici je potvrzené, existují záznamy projevů nenávistí a pronásledování nevinných lidí. Jenže přímo Merkelové odporuje saský premiér Michael Kretschmer, který kritizoval černobílé zprávy ohledně města. Řekl, že žádné štvanice nebyly. Jeho koaliční partner z SPD toto nesdílí.

Špičky sociální demokracie zase chtějí, aby zdůvodnil své pochyby ohledně autenticity daných videí ze Saské Kamenice. Zdá se, že vyjádření předsedy ústavní ochrany se dostane až na parlamentní půdu, do kontrolní komise.

Pokud šéf domácí tajné služby jasně protiřečí kancléřce, pak musejí být pro jeho tvrzení předloženy důkazy, říkají zástupci SPD. Zelení tvrdí, že Maaßenova tvrzení nejsou jasná a že zanechává dojem, že dění v Saské Kamenici bere na lehkou váhu a chce odvést pozornost od problému pravicového extremismu.

Maaßen přímo pro deník Bild uvedl, že „neexistují žádné důkazy k tomu, že to video, které koluje po internetu je autentické. Podle mého obezřetného hodnocení hovoří dobré důvody pro to, že se jedná o cílenou falešnou informaci, aby byla pozornost veřejnosti odlákána od vraždy v Saské Kamenici.“

Frankfurter Allegemeine zjišťoval situaci na kriminální policii, kde zatím nejsou informace o tom, že by videa o údajném štvaní byla falšována. Hodnocení videí prozatím nebylo provedeno.

Maaßen má podporu Alexandera Dobrindta z CSU, který uvedl, že je to právě Maassenův úkol informovat veřejnost o faktech. Podle něj není možné na jedné straně Maassena kritizovat a na druhé nekriticky přebírat nějaká videa z internetu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.