Merkelová v Makedonii naléhala na změnu názvu země

Makedonie si tak podle kancléřky Merkelové zajistí členství v NATO a v Evropské unii.

Německá kancléřka Angela Merkelová naléhala na Makedonii, aby přijala dohodu o změně jména s Řeckem a tím si zajistila budoucí členství v NATO a v Evropské unii. Referendum o změně názvu se má konat 30. září. Jeho hlavním otázkou bude přijetí jména, na kterém se Makedonie a Řecko dohodly: Republika Severní Makedonie.

Merkelová po jednání s premiérem Makedonie Zoranem Zaevem při své sobotní návštěvě země řekla, že změna jména a otázka členství v západních strukturách jsou spolu spojeny.

NATO v červnu pozvalo Makedonii jako budoucího člena aliance. Podmínkou je ale přijetí názvu země. Podobný postoj má i Evropská unie. Její členská země Řecko odmítala akceptovat název Makedonie, který měl podle řeckého názoru naznačovat územní nároky na řeckou provincii Makedonie a přivlastňovat si tak starověké dědictví.  Řecko tak blokovalo kandidatury Makedonie do NATO i do EU.

Zaevova vláda se v červnu letošního roku dohodla s Řeckem o kompromisním názvu republiky. Makedonští nacionalisté, včetně prezidenta země Gjorge Ivanova, se proti dohodě postavili s tím, že je proti ústavě. Podle premiéra vyslala nynější návštěva Merkelové ve Skopje jasný signál a podporu. „Budoucnost by mohla být, pokud bude hlasování úspěšné, že budete členy NATO a také budete patřit do rodiny zemí EU,“ prohlásila kancléřka ve Skopje.

Makedonie byla jediná jugoslávská republika, která se před 27 lety od Jugoslávie oddělila bez bojů. Pokud by referendum nový název odmítlo, bude potřebovat Zaevova vláda dvoutřetinovou většinu v parlamentě, aby mohla změnit ústavu země. To by situaci dost zkomplikovalo.

Podle posledních výzkumů veřejné by se lidového hlasování mělo zúčastnit více než 50 % voličů,  většina z nich podporuje změnu názvu země a členství v NATO a EU, jak uvádí agentura Reuters.

O tomto tématu jsme už obšírněji informovali zdezde. Dále jsme se věnovali i širším otázkám z hlediska zahraniční politiky, například zde.

Ilustrační obrázek: Autor – Vlada MK – https://www.flickr.com/photos/vladamk/39690921594/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66672630

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.