Ruská pravoslavná církev hrozí přerušením vztahů s kostantinopolským patriarchátem

Důvodem je otázka udělení samostatného statusu ukrajinské pravoslavné církvi, které Moskva odmítá. Plán Konstantinopole označila za podlý a věrolomný.

V moskevském patriarchátu Ruské pravoslavné církve jsou toho názoru, že se církevní diplomacie v dialogu s konstantinopolským ekumenickým patriarchátem o otázce ukrajinské autokefalie (samostatnosti pravoslavné církve) vyčerpala.

Sdělil to ruským médiím hlava oddělení pro vztahy s veřejností metropolita Ilarion v sobotu. Jak řekl, před několika dny byl moskevský patriarcha Kirill na jednání s Istanbule, kde se sešel s ekumenickým patriarchou Bartolomějem. Jednání podle jeho slov proběhlo civilizovaně, slušně a dokonce bratrsky. „Jenže bohužel konstantinopolská strana nejen neslyšela naše argumenty, ale dokonce postupovala z našeho pohledu podle a věrolomně,“ řekl metropolita.

Metropolita Ilarion dal najevo, že v případě, že dojde k uznání nezávislosti ukrajinské pravoslavné církve, Ruská pravoslavná církev přeruší vztahy s Konstantinopolí.

„Pokud Konstantinopol dovede do konce svůj zrádný plán pro autokefalii, znamená to, že nezávislost získá skupina odpadlíků. Kanonická církev tuto autokefalii nepřijme, my v ruské církvi samozřejmě tuto autokefalii neuznáme a nebudeme mít jiné volby než přerušit naše vztahy s Konstantinopolí,“ řekl.

Synod Ruské pravoslavné církve před tím publikoval zvláštní vyjádření v souvislosti s tím, že konstantinopolský patriarcha jmenoval dva svoje představitele – exarchy pro Ukrajinu v souvislosti s přípravou autokefalie ukrajinské pravoslavné církve. Synod to nazval „nejhrubší pošlapání kánonů“. Podle mínění Moskvy tyto kroky patriarchy Bartoloměje vedou k patové situaci mezi Moskvou a Konstantinopolem – jsou „reálným ohrožením jednoty světového pravoslaví“.

Střet mezi ruskou pravoslavnou církví a konstantinopolským patriarchátem se týká letité snahy ukrajinských politiků o získání nezávislého církevního postavení pro ukrajinskou pravoslavnou církev. To má v podstatě odpovídat nezávislosti Ukrajiny jako státu. Situaci komplikují postoje Moskvy a také církevní rozkol uvnitř ukrajinského pravoslaví. Na Ukrajině nyní existují dvě pravoslavné církve – jedna Kyjevského patriarchátu, jehož samostatnost nebyla uznána. Druhá Moskevského patriarchátu, což je církev pod jurisdikcí moskevského patriarchátu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.