Irácké protesty ohrožují produkci ropy i klíčové přístavy

Demonstranti z  irácké Basry už mají dost znečištěné vody a let, kdy byli zcela ignorováni.

Vztek na představitele města Basra, které by mělo být jedno z nejbohatších v Iráku vzhledem k jeho zásobám ropy a přístavu, nadále pokračuje, uvádí noviny Asia Times. Více než 18 000 lidí v Basře se otrávilo vodou z kohoutku, nemocnice se pod tlakem zhroutily.

Basra je sice šíitská, stejně jako Írán, ale nepřátelství vůči Teheránu roste, především kvůli tomu, že Írán podporuje strany, které plýtvají veřejnými zdroji, nebo podporuje ozbrojené síly, které si hrají na morální policii. K podpálení íránského konzulátu došlo krátce poté, co protestující zapálili i kanceláře šíitských politických stran a milicí, které Írán podporuje. Protestující přitom ignorovali zákaz vycházení.

Basra se topí v nepokojích od července. V první týdnu v září bylo zabito 9 demonstrujících. Jenže nasazení represivních sil jen protesty dál vyhrotilo. Město se zdá být mimo kontrolu. Protesty ukazují na obrovskou korupci, i když se ministerstvo pro ropu snaží najít zahraniční investice pro posílení exportu ropy.

Demonstrujícím se také podařilo zavřít nejdůležitější přístav v zemi, Umm Qasr. Je to jeden z pěti komerčních přístavu, který je hlavní spojnicí pro dovoz základních potřeb. Jenže protestující láká právě přístav spolu s ropným poli, protože na nich ukazují, že bohatství mizí korupcí pryč.

Přístavy, které jsou umístěny u Perského zálivu, jsou rozparcelovány politickými stranami, které si dělí zisky a zboží může proplouvat bez cel.

Basra má 15 ropných polí, což je téměř 60 % ropných rezerv země. Celkově jde o 3,6 milionů barelů za den. Pro vládu je to klíčový sektor, ale jen zlomek z příjmů se vrací od Basry. Kontrast mezi ropným bohatstvím Basry a mizerným žitím populace vedl k tomu, že protestující organizovali nejprve blokování ropných polí.

Nejenže neustále vypadává elektřina a voda je znečištěná, chtějí také práci. Sice by zahraniční firmy měly najít domácí pracovníky, ale zákony se často obcházejí. Vláda navíc povolila i zemědělskou půdu používat jako ropná pole, zničily se sady, palmová pole a zvýšila se nezaměstnanost. Polovina obyvatel Basry žije v chudobě.

Vláda v Bagdádu má z eskalující situace v Basře obavy. Ropné firmy jsou negativně ovlivněny. Snížení produkce je finanční zátěž pro centrální vládu. Bude to pro Irák velká ztráta. Řada firem se může stáhnout, nejen ty ropné, ale i ty, které zajišťují logistiku, bezpečnost a další.

Armáda se poněkud stáhla, zhoršení bezpečnosti by nastalo, kdyby se situace ujaly milice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.