Japonsko a Jižní Korea nejsou nadšené z Trumpovy obchodní války proti Číně

Nepředvídatelná Trumpova politika může nakonec vést k tomu, že se Peking, Soul a Tokio sblíží.

Japonský ministr ekonomiky naposledy jemně naznačil, že Trump by se měl vrátit do školy, otevřeně to říci nemůže, protože jeho premiér Šinzó Abe si USA rozezlít nechce, napsaly noviny Asia Times. Japonský ministr ekonomiky zdůrazňoval, že právě japonští výrobci aut důrazně přispívají americké ekonomice tím, kolik aut vyrábějí přímo v USA. Jenže Donald Trump se dívá na Japonsko očima z 80. let, kdy byla kritika Japonska velmi silná. Jenže nyní, říká Seko, je situace zcela jiná.

Podobné je to v Jižní Koreji. Trumpovy zcela neinformované názory ukazují, proč chtěl znovu otevřít dohodu s Koreou, aby od menší ekonomiky získal větší ústupky, nebo proč se mu líbí idea získávat na bázi bezpečnosti ústupky v oblasti obchodu. Korejci se snaží vysvětlit, že dobře prosperující Jižní Korea je pro USA prospěšná.

Dva důležití spojenci jsou kolaterálními oběťmi Trumpovy obchodní války. Jejich vina, i když jsou oficiálně spojenci Washingtonu, spočívá v tom, že jsou velkými exportéry. A pro Trumpa je obchod hra s nulovým součtem, takže konkurence má zmizet, ať to stojí, co to stojí.

Trumpův návrh cel na dovozy aut a komponentů je facka do japonské tváře. Abe má jen malý polštář proti Trumpovi, růst Japonska je jen 0,5%, i když se nabízí možnost využít vyšší zisky k nárůstu mezd a tím spustit pěkný ekonomický cyklus. Korea má sice lepší růst, ale zase vyšší nezaměstnanost mladých a slabý růst mezd. Mun se snaží ekonomiku pozměnit, oslabit vliv obrovský exportérů, což jsou obvykle rodinné firmy. Proto také mírové jednání s Kimem. Mun tím pádem moc Trumpa kritizovat nemůže, ať už si myslí, co chce. Potřebuje jeho souhlas k tomu, aby s tímto procesem mohl pokračovat.

Samsung dobře naznačuje, jak se vede vlajkové lodi korejského rodinného byznysu. Z jedné strany ho tlačí USA a Japonsko, z druhé levnější čínský Huawei. Mun musí opatrně manévrovat tak, aby posílil malé a střední firmy. Čím více nejistoty Trump vytváří, tím je pro Soul horší přejít na modernější ekonomiku.

Již nyní je jasné, že ztráty pro obě dvě země, i vzhledem k tomu, jak Trump šermuje cly, mohou být značné. Ekonomové z Deutsche Bank zase tvrdí, že Trumpovo chování zničí globální výrobní řetězce, se kterými operují velké zpracovatelské firmy. Nejde jen o velké, ale o to, že na tyto sítě jsou napojené i malé firmy. Japonci se obávají, že Trumpova tvrdá protekcionistická linie vyvolá ve světě chaos. Pro USA jsou to devastující implikace, jen za účelem krátkodobých zisků. Peking o sobě nyní může tvrdit, že on je ten odpovědný lídr světové ekonomiky a obchodního systému.

Na začátku se v Japonsku i Jižní Koreji objevilo jistě zadostiučinění, protože obě dvě země vědí velmi dobře, jak Čína ohýbá pravidla obchodu, kolik netarifních překážek používá a jak je těžké dělat byznys s Říší středu. Škodolibost se mohla objevit, že Čína konečně dostane trest za to, jak unikají technologie, jaká používá schémata u společných podniků joint-ventures, jak fungují místní političtí představitelé či jak vést konkurenci s dotovanými firmami atd.

Korea si užila svoje, protože Peking prováděl odvetu kvůli politice – systému THAAD. Peking použil například veřejný bojkot aut Hyundai. Sice Soul a Tokio na chvíli mohly Trumpovi držet palce, když jde na Velkou čínskou zeď s klackem v ruce, přeci jen se nedokážou vyhnout spojeným škodám. Nechtějí s ním mít přímý politický konflikt. Nikdo nechce být terčem Trumpovým vzteklých tweetů, ani sankcí.

Trumpův manévr tak má neočekávaný důsledek: může paradoxně Peking, Soul a Tokio více sblížit. V květnu měly tyto tři země trilaterální summit, sice z něho nic moc nevzešlo, ale formát je slibný. Zdá se, že se bude moci hovořit o hledání jednotné asijské fronty.

Trump vynechá summity, nepojede ani na ASEAN, ani na Asijsko-pacifické fórum spolupráce. Takže bez něj je prostor pro hledání spolupráce větší.

Region moc dobře ví, že Trump posuzuje vše dle velikosti. Vzájemná podpora může být slibná. A snad za zavřenými dveřmi budou lídři počítat dny, kdy bude mít Amerika jiného prezidenta, který už nebude Asii považovat za boxovací pytel, ale za trh.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.